Avusturya Vizesi

Avusturya vizesi

Avusturya (Österreich)  ya da resmî adıyla Avusturya Cumhuriyeti,  Orta Avrupa’da yer alan ve denize kıyısı olmayan, 9 ülke olan Lihtenştayn, İsviçre, İtalya, Slovenya, Macaristan, Slovakya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile Orta Avrupa’da merkezi bir konumdadır.

Avusturya, eğitim ve turistik tatil amaçla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sıklıkla yoğunluk olarak ziyaret edilen bir ülkedir. Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan 1365 yılında kurulan Viyana Üniversitesi  buradadır. Ülke’de turizm ve kış sporları yoğun olup, Avusturya’da önemli bir Türk nüfusu sahip olup iki ülke arasında aile ve akraba ziyaretleri yoğundur.

Avusturya’ya seyahat etmek isteyenler Umuma mahsus pasaporta sahip her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avusturya vizesi vize başvurusu yapması gerekmektedir. Avusturya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşması ile hususi pasaport, hizmet pasaport ve diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 90 gün konaklama süresini aşmayacak şekilde vizeden muaf tutuluyor. Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Avusturya vizesi almak zorundadır.

Alınan Avusturya Schengen vizesi; bütününde serbest dolaşım hakkı tanıyan Schengen vizesi bir vize belgesidir. Öncelik olarak Avusturya’ya seyahat ettikten sonra diğer ülkelere de serbestçe giriş yapabilirsiniz. Yapacağınız Avusturya vize ile seyahat edeceğiniz için Schengen bölgesine Avusturya ülkesinden giriş yapmanız çok önemlidir. En önemli unsur ise vizeyi aldığınız ülkeden başlayıp Türkiye’ye dönmeden Avrupa’nın diğer ülkelerine seyahat edebilirsiniz.

Avusturya Vize İşlemleri

Vize Başvurusu için Lütfen İletişime Geçiniz.

Avusturya vizesi, seyahat etmek için başvuracağınız vize türü, seyahat amacınıza uygun müracaat yapmanız önemlidir. Çalışma durumuza göre sizden talep edilen evraklar da değişiklik olacaktır. Doğru başvuru, ilgili formların kusursuz ve doğru bilgilerle, Avusturya Konsolosluğu tarafınca talep edilen belgelerin eksiksiz hazırlanarak teslim edilmesi anlamına gelir. Avusturya Konsolosluğu’na özgü bir esneklik olarak, bazı belgeleriniz noksan olsa dahi başvurunuz kabul edilir, ancak noksan evraklarla yapılan başvuruların olumlu sonuçlanma ihtimali oldukça düşük olacaktır.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya’ya seyahat amacına nazaran; turistik, ticari, aile-arkadaş ziyareti şeklinde dallara ayrılmakta ve her biri için ortak evrak sıralaması haricinde hazırlanacak değişik evraklar da bulunmaktadır. Müracaat evrakları ise kişinin özel sektör çalışanı, memur, iş insanı, öğrenci, ev hanımı, esnaf, çalışmayan ya da serbest meslek sahibi olmasına nazaran değişim göstermektedir.

Kişinin, vize cinsini tanımlayıp ilgili vizenin dokümanlarını hazırladıktan sonra ilgili belgeleri yetkilendirdiği müracaat merkezi tarafınca istenen belgeleri hazırlamalıdır.

Evrakları kusursuz ve doğru hazırlamak Avusturya vizesi nasıl alınır ilgili önemli adımda, vize sürecinde konsolosluk tarafınca yetkilendirilmiş bir kurum olan tarafımızda vasıtasıyla müracaat yapmanız müracaatınız da hızlı ve rahat şekilde gerçekleştirmenizi sağlar ve hata yapma ihtimalini ortadan kaldırır. Vize hakkında soruları cevaplama, evrak takibi, randevu alma, vize müracaat formunun doldurulması, vizenin sonuçlanma süreci şeklinde tüm adımlarda sizlere yardımcı olmakta ve süre kaybını engellemektedir. Avusturya vize müracaatına başlatmak için bizlere ulaşıp vize müracaat türüne göre sizlere yardım etmektedir.

Avusturya Vizesi Türleri

Avusturya vize, uzun ve kısa süreli vize olarak iki kısmada olmakta birlikte seyahat süresi 90 günü aşacak olan kişilerin alması ihtiyaç duyulan vize türü olup şahsen kendisi yapmaktadır. Bu vizeye uzun süreli eğitim, staj, hastalık benzer biçimde sebeplerle Avusturya’ya gidecek olan kişileri içindir.
Avusturya kısa süreli vize ise seyahat süresi 90 günden az olan kişilerin başvuracağı Avusturya vizesi içinde türlere ayrılmakta olup seyahat amacınızı belirlemeniz gerekmektedir.

Avusturya’ya gitmek için nedeniniz ;

 • Tatil amaçlı seyahat ise turistik vize başvurusu,
 • Ticari ya da fuar katılımı amacıyla gidecekseniz ticari vize başvurusu,
 • Aile veya arkadaş ziyaret ise Aile-Arkadaş ziyareti vize başvurusu,
 • Eğitim, kültürel ya da sportif etkinlik için ise Kültürel amaçlı vize başvurusu,
 • Transit geçişleriniz için transit vize başvurusu,

Türkiye Cumhuriyeti devletinde ikamet eden ve çalışma izni bulunan yabancı uyruklu kişiler Türkiye’den Avusturya vize başvurusunu gerçekleştirebilmektedir.

Firmamız, sizlere Avusturya vize başvurusu gerçekleştirecek kişi ve kurumlara hizmet etmekte olup, İşlemlerinizde sizin uğraşacağınız randevu alma, evrakları düzenleme, dosyayı hazır hale getirme, müracaat formu doldurma, otel/uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası mevzularda yardımcı olarak sizlerin yükünü almaktadır.

Avusturya Turistik Vizesi (Akraba, Arkadaş Ziyareti)
Avusturya’da ikamet eden bir aile veya arkadaş ziyaret etmek amacıyla Avusturya’ya seyahat etmek istiyorsanız, ‘aile ve arkadaş ziyareti’ yer edinen yer alan vize türüdür. Avusturya’da ikamet eden yakınınızın göndereceği davetiyenin aslının elinize ulaşması ve bu davetiyeyi Avusturya’daki yakınınız ikamet etmiş olduğu bölgedeki belediye tarafınca onaylanmış olmalı, orijinal davetiyeyi size kısa zamanda ulaştırmasıdır. Davetiye size ulaşıp, en önemli husus sizin çalışma durumunuz ya da ‘Sponsor’ olarak evraklarınızın hazırlayacaksınız.

Avusturya Turistik Vizesi (İşveren)
Avusturya, Türkiye arasındaki iş ticaretin dolayı iş insanları tarafından sık tercih edilen bir ülke olsa ’da iş insanları bazı durumlarda turistik amaçlı ziyaret etmek ister.

Avusturya Turistik Vizesi (Çalışan)
Özel şirkette çalışıyor iseniz Avusturya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize başvurusunda bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir.

Avusturya Turistik Vizesi (Kamu Çalışanı)
Kamu kurumunda çalışan olarak Avusturya’ya seyahat etmeyi planlayan başvuru sahipleri, vize alımda için bazı evraklar hazırlamanız gerekiyor. Amacı kâr amacı gütmeyen bir kurum olarak çalıştıkları için özel çalışan veya işverenler kadar evrak hazırlamak durumunda kalmamaktadır. Belli belgelerin dışında kurumdan istenilen belgeleri ibraz etmeniz gerekecektir.

Avusturya Turistik Vizesi (Emekli)
Aile veya arkadaş ziyaret amaçlarla Avusturya’ya seyahat edenler önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Avusturya’da Türklerin yoğunluğu nedeniyle de tercih edilen ülkelerden biridir. Avusturya’ya ziyaret seyahat etmek isteyen emekliler, kendilerinden talep edilen belgeleri hazırlayarak başvuru yapabilirler.

Avusturya Turistik Vizesi (Çiftçi)
Çiftçilikle meşgulseniz, Avusturya’dan vize alabilmek için diğer sigortalı çalışan ve iş yeri sahiplerinden iki temel ise vergi levhasıyla göstermeyen çiftçilerin pek çoğu tarım sigortasına bağlı olarak çiftçilik belgesi almak zorundadır. Çiftçilik işiyle uğraşıyorsanız, vize alımı için belirli evrakları sunmanız gerekecektir.

Avusturya Turistik Vizesi (Öğrenci)
Eğitim kurumda okuyan öğrenciler aktif olarak çalışmadıkları ve gibi ve maddi yeterlilikleri olmadığından masraflarını karşılayacak bir sponsor ihtiyaç duyulur. Avusturya turistik vizesini alabilmesi için bu sponsorlar aile bireyleridir. Sponsor destekli turistik vize başvurularında, sponsor’un çalışma statüsüne göre (emekli, kamu çalışanı, iş insanı vb.)talep edilen belgelerin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Avusturya Turistik Vizesi (Ev Hanımları, Çalışmayan & İşsiz)
Aktif olarak çalışmayan ve Ev hanımları gerekli evrakları yerine getirdiği takdirde işsiz olsanız dahi vize alınabilir. En husus ise seyahat edecek kişinin masraflarını karşılayacak aile bireyin size sponsor olmalıdır. Aile bireyin, çalışma durumuna bağlı olarak evraklarını hazırlayarak başvurunuz ve seyahatiniz için size destek olmaktadır. Aktif olarak çalışmayan kişilerin yaş statüsünden dolayı vize başvurusunda sıkıntılar yaşayabilir.

Avusturya Ticari Vizesi (İşveren, Çalışan)
Avusturya iş amaçlı seyahat etmeyi planlayanlar ise, seyahatin amacı olarak Avusturya Konsolosluğu tarafından ‘ticari vize’ kapsamında değerlendirilebilmesi için bazı hususlar gerekiyor. Bunların en önemlisi, başvuru yapanın mesleğiyle ilgili Avusturya’daki bir firmayla görüşmeye yada bir fuara katılacak olmasıdır. Avusturya’dan ticari vize başvurularında, davet eden Avusturya firmanın davetiyesi (Almanca veya İngilizce) antetli kağıda yazılmış gidecek olan kişileri pasaport bilgileri ve imzalı ve kaşeli olmalıdır. Davetiye e-mail yoluyla da iletilebilir, fotokopisi kabul edilmektedir. Fuar için vize başvurusu yapanların İsimleri görünmesi ve fuar biletlerini ibraz etmeleri avantaj sağlayacaktır.

Avusturya vizesi

Avusturya Vize Başvuru Adımları

Schengen vizesiyle girilen Avusturya’ya seyahat etmek için firmamızdan destek alarak müracaatınız konusunda hızlı şekilde yol alabilirsiniz.
Avusturya Schengen vize işlemlerinizde firmamız ile yapacağınızda izleyeceğiniz adımlar bulunmaktadır.

 • Telefon yada ofise gelerek iletişime geçip vize sürecini başlatabilirsiniz. Size sorular yöneltecek ve yanıtlarınız doğrultusunda gerekli evrak bilgilerini printer çıktısı yada mail ortamında gönderilir.
 • Gönderilen evrak listesini eksiksiz tamamlamalısınız ve dosyanızı hazırlamış olursunuz.
 • Sizden istenen tüm evrakları hazırlayarak dosya haline getirdikten sonra şahsen ofislerimize gelerek ya da kargoyla firmamıza ulaştırabilirsiniz.
 • Avusturya vize başvurusu için hazırladığınız dosya firmamıza ulaştıktan ve tarafımızca incelendikten sonra varsa eksik ve hatalı evraklarınızın bilgisi sizinle paylaşılacaktır.
 • 25 Eylül 2014’ten itibaren Schengen vize başvurusu yapacakların biometrik bilgilerinin ve parmak izlerinin kaydı zorunlu hale gelmiştir. Bu tarihten sonra herhangi bir Schengen ülkesine biometrik ve parmak izi bilgilerini kaydettirmemiş yada ilk defa vize alacak başvuru sahiplerini bu bilgileri vermek üzere başvuru merkezine temsilcilerimiz davet edecektir. Bu verilerin beyanı sürecinde başvuru sahibine eşlik ederek başvurunun sorunsuz gerçekleşmesini sağlayacaktır. 25 Eylül 2014 sonrasında Schengen vizesi alanların bilgileri 2017 yılından önceki verilen parmak izi olduğundan başvuru merkezine parmak izi beyanı için gelmeleri gerekmektedir. 2017 yılından sonra verilen parmak izi başvuru sahipleri parmak izi için gelmesine gerek yoktur.
 • Biometrik bilgilerini veren ve vermesine gerek olmayan tüm başvuru sahiplerinin vize işlem süreçleri firmamızın kontrolündedir. Avusturya vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresinin 5 iş günü arasında olacağı öngörülebilir. Bu süreç konsolosluğun ek belge talep etmesi ve konsolosluk resmi tatil günlerine göre değişebilir. Tüm vize işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru sahipleri pasaportlarını ofisimize şahsen gelerek ya da verdikleri adresten kargo yoluyla teslim alabilmektedir.

Avusturya Vize Randevusu

Avusturya vizesi almak isteyen kişilerin randevu alması zorunludur. Avusturya Vize Randevusu için Başvuru Merkezi vize randevusu olmayan kişileri bazı istisnai durumlar haricinde kabul etmemektedir. Konsolosluğa yapılan müracaatların durumuna nazaran değişim göstermektedir. Seyahat tarihlerin yoğun olduğu bayram, sömestr, yaz tatili dönemlerinde başvuruları ileri tarihe randevu verilmekte olup seyahat tarihinden  1 ay ve en fazla 6 ay önceden müracaat etmelisiniz.

Avusturya vize müracaat için gerekli olan randevu şahsa hususi olup belirtilen gün ve saat için geçerlidir. Avusturya vize başvuru sahibi şayet randevu günü ve saati Avusturya müracaat merkezinde olamazsa Avusturya vizesi için yeni bir randevu oluşturması gerekmektedir. Tarafımca oluşturulacak başvuru randevusu seyahat tarihine göre, vize başvuru merkezin en erken gününde ve saatinde oluşturmaktayız. Alınan randevuyu size bilgi verip belirtilen gün ve saatte firmamızın yetkili arkadaşlarıyla beraber Avusturya vize başvurunuz sorunsuz şekilde gerçekleştirilir.

Avusturya vize müracaatta dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalardan biri de bölge ayrımı bulunmaktadır. İkametinize göre bağlı konsolosluk bölgesindeki başvuru merkezine başvur etmeniz gerekmektir. Avusturya vize başvuru randevu kağıdını ibraz etmeniz gerekmektedir. Randevu onayınızı ibraz edemezseniz başvurunuz alınmayacaktır. Tamamlanmamış ya da hatalı evraklarla yapılan başvurular sizler için sorun oluşturabilmektedir. Başvurunuz noksan evrakla kabul edilebilir ve bunun sonucunda vizeniz reddedilebilir; hatalı evraklarla yapılan başvurunuz ise geri çevrilebilir.

Avusturya Vize Başvurusu 2020

Avusturya’ya vize almaya karar verip yapmanız gereken önemli husus vize çeşidine göre ilgili vize evraklarını öğrenmek olmalıdır.  Avusturya vizesi için uygun olan başvuru için 2020 yılı güncel evrak listesini hazırlar printer çıktısı veya size mail olarak firmamız iletmektedir.

Şahsınızın hazırlaması ihtiyaç duyulan belgelerin yanında statünüze göre iş yerinizden temin edeceğiniz belgelerle beraber gelirinizi gösteren belgeleri hazırlayarak firmamıza ulaştırmanız gerekmektedir. Ulaştırdığınız belgeleri tek tek inceleyerek dosyanızı hazırlanmış olur. Randevu gününüz onayınız’dan geçtikten sonrası vize başvurusu belirtilen gün ve saatte Avusturya vize başvuru merkezine yapılır.

Avusturya Vize Başvuru Formu

Avusturya vizelerinin türüne göre hazırlanması ve doldurulması gereken bazı temel evrakları vardır. Pasaport, biometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, seyahat sigortası ve müracaat formu bu evraklar yer alır.

Müracaat formu kişisel bilgilerin yer aldığı bir formdur. Bu formda kişisel bilgilerin kusursuz ve Avusturya Konsolosluğunun istediği şekilde doldurulması gerekmektedir. Form üzerinden herhangi bilgiyi karalayıp bir değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Detaylı bilgi almak isterseniz Avusturya vize başvuru formu tarafımızca uygun ve kusursuz şekilde hazırlanmış oluruz.

Avusturya Vize Ücreti 2020

Avusturya Konsolosluğuna ödenmesi gereken vize başvuru harcı talep edilen vize türü ve başvuru sahibinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Bu ücret Schengen üye ülkelerin belli bir ücrete tabii içerisinde olup konsolosluk vize harcı, başvuru merkezi ücreti, seyahat sağlık sigortası, firmamızın danışmalık olarak alınan yer almaktadır.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen vize başvurusu için gerekli tüm evrakları eksiksiz hazırlandıktan ve müracaat merkezindeki randevuya gidilerek biometrik veri kaydı yapıldıktan sonra başvuru dosyası son halini almaktadır. Dosyanın başvuru merkezinden sonrası Avusturya Konsolosluğu’na teslim edilme aşamasından sonrasında vize kabul ya da ret sonucu tamamen konsolosluğa aittir.

Dosya prosedüre alındıktan sonrasında vizenin çıkma süresi ortalama 5 ila 10 iş günüdür. İşlem süreleri konsolosluğun iş yoğunluğuna bağlı olarak, ek belge veya belge değişikliği taleplerine göre resmi tatil günlerine göre değişim gösterebilir. Vize başvuruları sonuçları değişkenlik gösterebileceği gibi herhangi bir gecikme ve aksama durumlarda seyahat tarihinizi minimum 1 ay öncesinde yapmanızı önermekteyiz.

Firmamız Avusturya vize müracaat sırasında ve vize sonuçlanma aşamasında tüm süreci sizinle beraber takip edebilmekte; bu süreci en basit ve hızlı şekilde geçirmenize yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte vize işlemleri ve sonuçlanma süreleri konsolosluğun dahilinde olup, firmamızın süreç hakkında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Avusturya Vize Reddi

Avusturya Vize Reddi Nedenleri

Vize başvuruları pozitif yönde olduğu gibi Avusturya vize reddi ile de sonuçlanabilmektedir. Reddedilmesinin birçok sebebi olabilir.

 • Vize müracaat formlarının tamamlanmamış ya da hatalı doldurulması,
 • Seyahat amacının net olarak belirtilmemesi,
 • Doğru vize türü ile müracaat yapılmaması,
 • Seyahat giderlerinin karşılanacağını kanıtlayan evrakların (banka hesabı, gelir belgesi vb.) yetersiz ya da tamamlanmamış olması,
 • Kişinin seyahat bitiminde kendi ülkesine döneceğine dair yeterli ve ikna edici kanıt sunulamaması,
 • Seyahat planlamasının inandırıcı bulunmaması,
 • Uçak bileti, otel rezervasyon bilgilerin görünmemesi gibi

Yukarıdaki nedenler en başlıca sebeplerden gelmektedir. Vize başvurusu tekrar yapılırken tüm bu maddelere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Avusturya Konsolosluğu tarafınıza ret kararını ve nedenlerini açıklayan bir form gönderilir. Bu formda belirtilen nedenleri inceleyip gerekli düzeltmeleri yaparak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır ve ret kararı çıkarsa ücret iadesi yapılamamaktadır.

Avusturya Vizesi Ret İtirazı Nasıl Yapılır?

Avusturya vizesi ret ile sonuçlanan bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ret kararına itiraz etme ve temyize gitme hakkına sahiptir. İtiraz ilgili konsolosluklara şahsen gidilerek ret kararı hakkında bir dilekçe ya da mail yoluyla yapılabilmektedir. Konsolosluğa yazacağınız itiraz dilekçesinde ya da mailinde Avusturya’ya neden seyahat etmek istediğinizle ilgili detaylı bir iyi niyet mektubu yazmanız çok önemlidir. Bu mektupta mesleki durumunuzu anlatmanız da etkili olacaktır. İtirazınızı mail yoluyla gerçekleştirmeyi tercih ederseniz seyahat hakkında evrakları eklemeniz doğru olacaktır.

Reddi almanız durumunda itiraz işlemleri ve yeniden başvuru yapmak için firmamızca tekrar ilerlemeniz vizenizin olumlu sonuçlanması açısından daha avantajlı olacaktır. Eksiklerin belirlenmesi; seyahat amacına uygun, doğru ve hatasız evraklarla başvuru yapılması, hızlı ve kolay randevu alma konularında firmamızla iletişime geçebilir ve danışmanlık alabilirsiniz.

Avusturya Vizesi için Gerekli Evraklar

STANDART EVRAKLAR (HER BAŞVURU İÇİN OLMASI SORUNLU EVRAKLAR)

TURİSTİK GİDECEKLER İÇİN BANKA DÖKÜMÜ

 • Şirket çalışanı ise şahsi banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)
 • Şirket sabihi ise şahsi yada şirket banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

TİCARİ GİDECEKLER İÇİN EVRAKLAR

 • Şirket Davetiyesi (Firma yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olacak)
 • Şirketin Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

AILE ZIYARETINE GIDECEKLER IÇIN EVRAKLAR

 • Belediye Onaylı Davetiye
 • 3 Aylık Maaş dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa)
 • Şahşi Banka hesap hareketleri dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)

ŞİRKET SAHİBİ VE FİRMA ORTAKLARI İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi (İngilizce veya Almanca yazılması gerekir)
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Tescil Bağ-kur Dökümü (E-Devletten alabilirsiniz)

ŞİRKET ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • SSK İşe giriş bildirgesi
 • SGK Tescil Hizmet dökümü (E-Devlet üzerinden alınıp barkodlu olacak)
 • Maaş Bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi (İngilizce veya Almanca yazılması gerekir)
 • Oda sicil kaydı (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Tescil Barkodlu Bağ-kur dökümü (E-Devlet alabilirsiniz)

AVUKATLAR İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi (İngilizce veya Almanca yazılması gerekir)
 • Baro’dan belge (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Avukatlık Kimliği (Fotokopisi)

ÇİFTÇİLER İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi (İngilizce veya Almanca yazılması gerekir)
 • Ziraat odasından çiftçilik belgesi (Orijinal ve yeni tarihli)
 • Bağkur dökümü (Var ise E-Devlet üzerinden alınabilir)

KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Bağlı bulunduğu makamdan onaylı görev ve izin yazısı (İngilizce veya Almanca yazılması gerekir)
 • Resmi kurum görev kimlik kartı fotokopisi (Önlü arkalı)
 • Maaş bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)
 • Bağkur dökümü (Var ise E-Devlet üzerinden alınabilir)

EMEKLİLER İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi (İngilizce veya Almanca yazılması gerekir)
 • Emekli cüzdanı veya Emekli yazısı (Emekli olduğu kurumdan)
 • Maaş dökümü (Emekli maaşı alınan bankadan, son 3 aylık güncel bakiye ve kaşe imza)

EV HANIMLARI İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi (İngilizce veya Almanca yazılması gerekir)
 • Evlilik Cüzdan (Varsa 2-3 sayfasının fotokopisi)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.

ÖĞRENCİ VE ÇOCUKLAR İÇİN

 • Öğrenci Belgesi (Fotokopisi)
 • 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan seyahat izni için noter tasdikli muvaffakatname (Orijinal ve yeni tarihli olup)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.