Estonya Vizesi

Estonya vizesi

Kuzey Avrupa’da yer alan resmi adıyla Estonya Cumhuriyeti bir Baltık devletidir. Estonya’nın güneyin Letonya Cumhuriyeti, doğuda Rusya, batı ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi sınırlarıyla çevrilidir. Baltık Denizinde iki bin üzerinde adadan ve anakaradan oluşan toprakları vardır.

Estonya’dai ilk insan yerleşimleri en az MÖ 6500’e dayanır. Alman, Danimarka, İsveç ve Rus egemenliği altında kaldıktan sonra ülke Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru bir millî uyanış yaşamış ve 24 Şubat 1918’de Ruslardan bağımsızlığını kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1940 yılında Estonya Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmiş, bundan bir yıl sonra Nazi Almanyası’nın işgaline uğramış, 1944 yılında yine Sovyetler Birliği’ne bağlanmıştır. Estonya tam bağımsızlığını 20 Ağustos 1991 yılında kazanmıştır. Bağımsızlığın ilan edilmesinden bu yana Estonya üniter parlamenter cumhuriyet yapısını korumaktadır. 1.3 milyon civarındaki nüfusuyla Estonya, Avrupa Birliği’nin, Euro Bölgesi’nin, NATO’nun, OECD’nin ve Schengen Bölgesi’nin en az nüfuslu ülkelerinden biridir.

Avrupa Birliği ve Schengen Antlaşması ülkesi olan Estonya, Umuma Mahsus Pasaporta sahip Türk vatandaşları, Estonya’ya gerçekleşecek olan seyahatlerinde vize uygulamasına tabi olduklarını bilmekle Estonya vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.  Yeşil Pasaport, Gri Pasaport, ve Siyah Pasaport hamili kişiler ise, Estonya’ya seyahat sebebi turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlı seyahatlerinde Estonya vizesinden muaftırlar. Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içinde 90 gün konaklama süresini aşmayacak şekilde vizeden yararlanabilmektedir.

Estonya Vizesi, ülkesinde ve Schengen bölgesini kapsayan serbest dolaşım hakkı tanıyan Schengen vizesi bir izin belgesidir. Estonya’ya seyahat ettikten sonra diğer ülkelere de serbestçe giriş yapabilir ve yapacağınız Estonya vize ile seyahat ettiğiniz için Schengen bölgesine Estonya ülkesinden giriş yapmanız çok önemlidir. En husus ise vizeyi ilk aldığınız ülkeden başlayıp Türkiye’ye gelmeden Avrupa’nın diğer ülkelerine seyahat edebilirsiniz.

Estonya Vize İşlemleri

Vize Başvurusu için Lütfen İletişime Geçiniz.

Estonya’ya seyahat planı olacak vize başvurusu sahiplerin amacına uygun başvuru yapılması çok önemlidir. Kişinin çalışma durumuza göre talep edilen evraklarda değişiklik gösterebilir. Başvurunun doğru olması ilgili online forma kusursuz şekilde doldurup, talep edilen belgelerin eksiksiz hazırlanıp Estonya Konsolosluğa teslim edilmesi anlamı olup, eksik belgeler yapılan yapılan başvurular  pozitif yönden sonuçlanma ihtimali çok düşük olacaktır.

Estonya Vizesi Nasıl Alınır?

Planlanan seyahatin amacına uygun ve vize türüne göre başvuru yapılmadan önce vize işlemlerinden mesleki durum önemlidir. Seyahatin amacına göre; turistik, ticari, aile-arkadaş ziyareti gibi bölümlere ayrılıp her biri için ortak evrak listesi dışında hazırlanacak farklı evraklar da bulunmaktadır. Başvuru evrakları ise kişinin özel sektör çalışanı, memur, işveren, öğrenci, ev hanımı, esnaf, çalışmayan veya serbest meslek sahibi olmasına göre değişiklik gösterir. Yapılacak vize başvurusu vize evraklarıyla ilgili Estonya konsolosluğun  yetkilendirdiği başvuru merkezi tarafından istenen belgeleri hazırlamaktır.

Eksiksiz ve doğru hazırlanan evraklar, Estonya vizesi nasıl alınır sorusuna bir cevap olmakla birlikte vize sürecinde konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olan tarafımızda vasıtasıyla müracaat yapmanız müracaatınız da hızlı ve rahat biçimde gerçekleştirmenizi sağlar ve hata yapma ihtimalini ortadan kaldırırız. Vize hakkında öncesi ve başvuru sonrasında vizenin sonuçlanma süreci gibi tüm adımlarda başvuru sahiplerine yardımcı olmakta ve zaman kaybını engellemekteyiz. Estonya vize müracaatına başlatmak için bize ulaşıp vize müracaat türüne göre sizlere yardım etmektedir.

Estonya Vizesi Türleri

Estonya vizesi uzun ve kısa süreli vize olarak iki kısmada olmakta birlikte seyahat süresi 90 günü aşacak olan kişilerin alması gereken vize türü olup şahsen kendisi yapmaktadır. Bu vizeye uzun süreli eğitim, staj gibi sebeplerle Estonya’ya seyahat edecek başvuru sahipleri içindir. Estonya seyahatleri 90 günden az olan kişilerin kişilerin başvuracağı Estonya vizesi içinde türlere ayrılmakta olup seyahat amacınızı belirlemeniz gerekmektedir.

Estonya’ya gitmek için nedeniniz ;

 • Tatil amaçlı seyahat ise turistik vize başvurusu,
 • Ticari ya da fuar katılımı amacıyla gidecekseniz ticari vize başvurusu,
 • Aile veya arkadaş ziyaret ise Aile-Arkadaş ziyareti vize başvurusu,
 • Eğitim, kültürel ya da sportif etkinlik için ise Kültürel amaçlı vize başvurusu,
 • Transit geçişleriniz için transit vize başvurusu,

Firmamız, Estonya vize başvurusu yapacak kişi ve kurumlara hizmet etmekte olup, İşlemlerinizde sizin uğraşacağınız randevu alma, evrakları düzenleme, dosyayı hazır hale getirme, başvuru formu doldurma, otel/uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası konularda sizlerin bir nebze olsa danışmanlık etmekteyiz.

Estonya Turistik Vizesi (Akraba, Arkadaş Ziyareti)
Aile-Akraba ziyaretleri için ziyaret etmek amacıyla Estonya’ya seyahat etmek istediğinizde, yapılan başvuru olarak ‘Akraba ve Arkadaş ziyareti’ kapsamında vize başvuru yapılması gerekir. Sizi davet eden davetiye dilekçesi ve pasaport bilgisinin fotokopisi E-posta ortamında ulaştırmasıdır. Davetiye size ulaştıktan sonra dikkat etmeniz gereken sizin çalışma durumunuz ya da ‘Sponsor’ olarak evraklarınızın hazırlayacaksınız.

Estonya Turistik Vizesi (İşveren)
Estonya, Türkiye arasındaki iş ticaretin dolayı iş insanların olarak turistik amaçlı ziyaret etmek ister.

Estonya Turistik Vizesi (Çalışan)
Çalışan olarak Estonya’ya seyahat amacındaysanız, vize başvurusunda bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir.

Estonya Turistik Vizesi (Kamu Çalışanı)
Kamu çalışanı bir birey olarak Estonya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir. Kamu çalışanı, kâr amacı gütmeyen bir kurumda çalıştıkları için çok evrak hazırlamak durumunda değildir. Standart belgelerin dışında kurumdan istenilen belgeleri ibraz etmeniz gerekecektir.

Estonya Turistik Vizesi (Emekli)
Aile veya diğer ziyaret amaçlı Estonya’ya seyahat etmek isteyen emekliler turistik seyahat etmek isteyebilirler ve kendilerinden talep edilen belgeleri hazırlayarak başvuru yapabilirler.

Estonya Turistik Vizesi (Çiftçi)
Çiftçiler, diğer mesleki türlerine göre iki temel noktada ayrılır. Çiftçilerin pek çoğu tarım sigortasına bağlı olarak çiftçilik belgesi alınır ve vergi levhasıyla faaliyet göstermeyen bir iş dalı olan çiftçilik işiyle uğraşıyorsanız, vize alabilmek belirli evrakları sunmanız gerekecektir.

Estonya Turistik Vizesi (Öğrenci)
Öğrenciler, eğitim kurumda okuyarak, çalışmada aktif rol ve maddi yeterlilikleri olmadığından masraflarını karşılayacak bir sponsora ihtiyaç duyular. Estonya vizesini alabilmesi için bu sponsorlar aile bireyleridir. Sponsor destekli turistik vize başvurularında, sponsor’un çalışma statüsüne göre talep edilen belgelerin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Estonya Turistik Vizesi (Ev Hanımları, Çalışmayan & İşsiz)
Ev hanımı, çalışmayanlar kişiler gerekli evrakları yerine getirdiğiniz takdirde işsiz durumu dahi vize alma ihtimali olabilir. Seyahat eden kişinin masraflarını karşılayan aile bireyin size sponsor olmasıdır. Yakınınız, çalışma durumuna bağlı olarak evraklarını hazırlayarak başvurunuz ve seyahatiniz için size destek olmaktadır. Çalışmayan bazı kişilerin yaşlarından dolayı vize alımında sıkıntılar yaşayabilir.

Estonya Ticari Vizesi (İşveren, Çalışan)
İş amaçlı seyahat etmeyi planlayanlar ise, seyahatin amacı olarak Estonya Konsolosluğu tarafından ‘ticari vize’ kapsamında değerlendirilmesi için bazı şartlar gerekiyor. Bunların en önemlisi, başvuru yapanın mesleğiyle ilgili Estonya’daki bir firmayla görüşmeye yada bir fuara katılacak olmasıdır. Ticari vize başvurusuna, Estonya ülkesinde faaliyet gösteren firmadan davetiyesini antetli kağıda yazılmış, gidecek olan kişileri pasaport bilgileri ve imzalı ve kaşeli olmalıdır. Davetiye e-mail yoluyla olup fotokopisi kabul edilmektedir. Fuar için vize başvurusu yapanların İsimleri görünmesi ve fuar biletlerini ibraz etmeleri avantaj sağlayacaktır.

Estonya vizesi

Estonya Vize Başvuru Adımları

Estonya Schengen vizesiyle girilen seyahatini planlayanlar için firmamızdan destek alarak başvuru konusunda hızlı şekilde yol alabilirsiniz. Estonya vize işlemlerinizde firmamız ile yapacağınızda izleyeceğiniz adımlar bulunmaktadır.

 • Telefon yada ofise gelerek iletişime geçip vize sürecini başlatabilirsiniz. Size sorular yöneltecek ve yanıtlarınız doğrultusunda gerekli evrak bilgilerini printer çıktısı yada mail ortamında gönderilir.
 • Gönderilen evrak listesini eksiksiz tamamlamalısınız ve dosyanızı hazırlamış olursunuz.
 • Sizden istenen tüm evrakları hazırlayarak dosya haline getirdikten sonra şahsen ofislerimize gelerek ya da kargoyla firmamıza ulaştırabilirsiniz.
 • Estonya vize başvurusu için hazırladığınız dosya firmamıza ulaştıktan ve tarafımızca incelendikten sonra varsa eksik ve hatalı evraklarınızın bilgisi sizinle paylaşılacaktır.
 • 25 Eylül 2014’ten itibaren Schengen vize başvurusu yapacakların biometrik bilgilerinin ve parmak izlerinin kaydı zorunlu hale gelmiştir. Bu tarihten sonra herhangi bir Schengen ülkesine biometrik ve parmak izi bilgilerini kaydettirmemiş yada ilk defa vize alacak başvuru sahiplerini bu bilgileri vermek üzere başvuru merkezine temsilcilerimiz davet edecektir. Bu verilerin beyanı sürecinde başvuru sahibine eşlik ederek başvurunun sorunsuz gerçekleşmesini sağlayacaktır. 25 Eylül 2014 sonrasında Schengen vizesi alanların bilgileri 2017 yılından önceki verilen parmak izi olduğundan başvuru merkezine parmak izi beyanı için gelmeleri gerekmektedir. 2017 yılından sonra verilen parmak izi başvuru sahipleri parmak izi için gelmesine gerek yoktur.
 • Biometrik bilgilerini veren ve vermesine gerek olmayan tüm başvuru sahiplerinin vize işlem süreçleri firmamızın kontrolündedir. Estonya vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresinin 5 iş günü arasında olacağı öngörülebilir. Bu süreç konsolosluğun ek belge talep etmesi ve konsolosluk resmi tatil günlerine göre değişebilir. Tüm vize işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru sahipleri pasaportlarını ofisimize şahsen gelerek ya da verdikleri adresten kargo yoluyla teslim alabilmektedir.

Estonya Vize Randevusu

Estonya vizesi almak isteyen kişilerin randevu alması zorunlu olup Estonya Vize Randevusu için Başvuru Merkezide bulunması gerekmektedir. Konsolosluğa yapılan başvrurunun durumuna göre değişiklik göstermektedir. Seyahatin yoğun olduğu bayram, sömestr, yaz tatili dönemlerinde ileri tarihe randevu verileceğinden dolayı seyahat tarihinden en az 1 ay ila 6 ay önce müracaat etmelisiniz.

Estonya vize başvuru için gerekli olan randevu şahsa özel olup belirtilen gün ve saat için geçerli olup Estonya vize başvuru sahibi şayet randevu günü ve saatinde olamazsa Estonya vizesi için yeni bir randevu oluşturması  gerekir ancak randevu tarihi ileri tarihe attığından dolayı sıkıntı yaşanmaktadır. Firmamız ile oluşturacağınız Estonya vize randevusu sizin seyahat tarihinize göre, vize başvuru merkezinin ilk müsait günü ve saatinde oluşturulur. Alınan randevu sizin tarafınızdan teyit edilir; belirtilen gün ve saatte yetkili arkadaşlarımızla birlikte Estonya vize başvurunuz sorunsuz şekilde gerçekleştirilir.

Estonya vize müracaatta dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bölge ayrımı bulunmamaktadır. İkamet ettiğiniz yere bağlı olarak istanbul’dan başvuru yapılmaktadır. Estonya vize başvuru randevu kâğıdını ibraz etmeniz gerekmektedir. Randevu onayınızı ibraz edemezseniz başvurunuz alınmayacaktır. Eksik ya da hatalı evraklarla yapılan başvurular sizler için sorun oluşturabilmektedir. Başvurunuz eksik evrakla kabul edilebilir ve bunun sonucunda vizeniz reddedilebilir; hatalı evraklarla yapılan başvurunuz ise geri çevrilebilir.

Estonya Vize Başvurusu 2020

Estonya’ya vize almaya karar vermiş olup yapmanız gereken öncelikle vize çeşidine göre ilgili vize evraklarını öğrenmek olmalıdır. Bunun için size uygun olan Estonya vize başvurusu 2020 yılı güncel evrak listesini hazırlar printer çıktısı veya size mail olarak firmamız iletmektedir.

Kişisel olarak hazırlaması gereken belgelerin yanında statünüze göre iş yerinizden temin edeceğiniz belgelerle birlikte gelirinizi gösteren belgeleri hazırlayarak firmamıza ulaştırmanız gerekmektedir. Ulaştırdığınız belgeleri tek tek inceleyerek dosyanızı hazırlanır. Randevu gününüz onayınız’dan geçtikten sonra vize başvurusu belirtilen gün ve saatte Estonya vize başvuru merkezine yapılır.

Estonya Vize Başvuru Formu

Estonya vizesi seyahatin amacına uygun hazırlanması ve resim İnternet sitesinden online formu doldurulması gereken bazı temel evrakları vardır. Pasaport, biometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, seyahat sigortası ve başvuru formu bu evraklar arasında yer almaktadır.

Online Başvuru formu size ait bilgilerin yer aldığı bir formdur. Size ait bilgilerin kusursuz olarak ve Estonya Konsolosluğunun istediği şekilde doldurulması gerekmektedir. Form üzerinden herhangi bir karalama, oynama yapılmaması gerekmektedir. Detaylı bilgi almak isterseniz Estonya vize başvuru formu tarafımızca uygun ve kusursuz şekilde hazırlanır.

Estonya Vize Ücreti 2020

Estonya Konsolosluğuna ödenmesi gereken vize başvuru harcı talep edilen vize türü ve başvuru sahibinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Bu ücret Schengen üye ülkelerin belli bir ücrete tabii içerisinde olup konsolosluk vize harcı, başvuru merkezi ücreti, seyahat sağlık sigortası, firmamızın danışmalık olarak alınan yer almaktadır.

Estonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen vize başvurusu için gerekli tüm evrakları eksiksiz hazırlandıktan ve başvuru merkezindeki randevuya gidilerek biometrik veri kaydı yapıldıktan sonra başvuru dosyası son halini almaktadır. Dosyanın başvuru merkezinden sonra Estonya Konsolosluğu’na teslim edilme aşamasından sonra vize kabul ya da ret kararı tamamen konsolosluğa aittir.

Dosya prosedüre alındıktan sonra vizenin çıkma süresi ortalama 7 ila 10 iş günü olacaktır. İşlem süreleri konsolosluğun iş yoğunluğuna, ek evrak veya evrak değişikliği taleplerine, resmi tatil günlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurularının kaç gün sonra sonuçlanacağı değişkenlik gösterebileceği için herhangi bir gecikmenin ve aksamanın yaşanmaması adına vize müracaatlarınız seyahat tarihinizden en az 3 ay öncesinde yapmanızı önermekteyiz.

Firmamız Estonya vize müracaat sırasında ve vize sonuçlanma aşamasında tüm süreci sizinle beraber takip edebilmekte; bu süreci en basit ve hızlı şekilde geçirmenize yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte vize işlem ve sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup, firmamızın süreç ilgili herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Estonya Vize Reddi

Estonya Vize Reddi Nedenleri

Vize müracaatı olumlu olduğu gibi Estonya vize reddi ile de sonuçlanabilir. Reddedilmesinin birçok sebebi olabilir.

 • Vize başvuru formlarının eksik ya da hatalı doldurulması,
 • Seyahat amacının net olarak belirtilmemesi,
 • Doğru vize türü ile başvuru yapılmaması,
 • Seyahat masraflarını karşılanacağını kanıtlayan evrakların (gelir belgesi, banka hesabı, vb.) yetersiz ya da eksik olması,
 • Başvuru sahibi seyahat bitiminde kendi ülkesine döneceğine dair yeterli ve ikna edici kanıt sunulamaması,
 • Seyahat planlamasının inandırıcı bulunmaması,
 • Uçak bileti, otel rezervasyon bilgilerin görünmemesi gibi

Yukarıdaki nedenler bunların bazılarıdır. Vize başvurusu yapılırken bütün maddelere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Estonya Konsolosluğu başvuru sahibi için ret kararını ve nedenlerini açıklayan bir form gönderilir. Bu formda belirtilen nedenleri inceleyip gerekli düzeltmeleri yaparak tekrar başvuru yapabilirsiniz. Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır ve ret kararı çıkarsa ücret iadesi yapılamamaktadır.

Estonya Vizesi Ret İtirazı Nasıl Yapılır?

Estonya vizesi ret ile sonuçlanan bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları ret kararına itiraz etme ve temyize gitme hakkına sahiptir ancak itiraz ilgili konsolosluk ret olayına sıcak bakılmamaktadır.

Estonya Vizesi için Gerekli Evraklar

STANDART EVRAKLAR (HER BAŞVURU İÇİN OLMASI SORUNLU EVRAKLAR)

TURİSTİK GİDECEKLER İÇİN BANKA DÖKÜMÜ

 • Şirket çalışanı ise şahsi banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)
 • Şirket sabihi ise şahsi yada şirket banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

TİCARİ GİDECEKLER İÇİN EVRAKLAR

 • Şirket Davetiyesi (Firma yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olacak)
 • Şirketin Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

AILE ZIYARETINE GIDECEKLER IÇIN EVRAKLAR

 • Belediye Onaylı Davetiye
 • 3 Aylık Maaş dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa)
 • Şahşi Banka hesap hareketleri dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)

ŞİRKET SAHİBİ VE FİRMA ORTAKLARI İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Tescil Bağ-kur Dökümü (E-Devletten alabilirsiniz)

ŞİRKET ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • SSK İşe giriş bildirgesi
 • SGK Tescil Hizmet dökümü (E-Devlet üzerinden alınıp barkodlu olacak)
 • Maaş Bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Oda sicil kaydı (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Tescil Barkodlu Bağ-kur dökümü (E-Devlet alabilirsiniz)

AVUKATLAR İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi
 • Baro’dan belge (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Avukatlık Kimliği (Fotokopisi)

ÇİFTÇİLER İÇİN

KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Bağlı bulunduğu makamdan onaylı görev ve izin yazısı
 • Resmi kurum görev kimlik kartı fotokopisi (Önlü arkalı)
 • Maaş bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)
 • Bağkur dökümü (Var ise E-Devlet üzerinden alınabilir)

EMEKLİLER İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Emekli cüzdanı veya Emekli yazısı (Emekli olduğu kurumdan)
 • Maaş dökümü (Emekli maaşı alınan bankadan, son 3 aylık güncel bakiye ve kaşe imza)

EV HANIMLARI İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Evlilik Cüzdan (Varsa 2-3 sayfasının fotokopisi)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.

ÖĞRENCİ VE ÇOCUKLAR İÇİN

 • Öğrenci Belgesi (Fotokopisi)
 • 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan seyahat izni için noter tasdikli muvaffakatname (Orijinal ve yeni tarihli olup)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.