Fransa Vizesi

Fransa vizesi

Fransa; (France) ya da resmî adıyla Fransız Cumhuriyeti ana kara toprakları Batı Avrupa’da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.  Kıta Fransası, güneyde Akdeniz’den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Nehri’nden batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan topraklarda yer alır.

Fransa’nın komşuları Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Monako ve Andorra’dır. Akdeniz’de İtalya’ya ait Sardinya adası’ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa’ya aittir. Fransa, Manş Denizi’nde deniz yüzeyinin altından geçen Manş Tüneli’yle Birleşik Krallık’a bağlanmaktadır.

Dünya sıralamasında 6. sırada bulunan nominal gayrisafi yurt içi hasılası ve 8. sırada yer alan satın alma gücü parite ile ileri ekonomiye sahiptir.

Kendine has dokusu, ılıman iklimi, köklü tarihinin yanında turistik ve ticari amaçlarla da sık ziyaret edilen ülkede bir günden az kalanlar hariç tutulmak üzere, 1 yıllık ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir. Türkiye’den giden turistlerin yoğun şekilde tercih edip ticari bağlantılar nedeniyle sık sık ziyaret edilmektedir.

Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüz ölçümü en büyük olanıdır. Birleşmiş Milletler’in de kurucu üyeleri, Frankofon’un, G8 Zirveleri’nin, Latin Birliği’nin ve NATO’nun da katılımcılarındandır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden biridir.

Fransa, bir Avrupa Birliği üyesi olup ve Schengen Antlaşması beş Avrupa ülkesi yer alır. Fransa ülkesine seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Fransa vizesi alarak bu ülkeye giriş yapmaları zorunludur. Fransa ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında vize muafiyeti anlaşması sadece resmi pasaport sahipleri için sınırlı olup, Umuma mahsus pasaport sahipleri Fransa vize işlemlerine tabiidir. Diğer pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen anlaşması gereğince her 6 ay içerisinde 90 gün konaklama süresini aşmamak koşuluyla Fransa seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Fransa Vize İşlemleri

Vize Başvurusu için Lütfen İletişime Geçiniz.

Schengen vizesi Avrupa bölgesinde serbest dolaşım hakkı tanıyan bir belgedir. Öncelik olarak Fransa’ya seyahat ettikten sonra diğer ülkelere de serbestçe giriş yapabilirsiniz. Yapacağınız Fransa vize ile seyahat edeceğiniz için Schengen bölgesine Fransa ülkesinden giriş yapmanız çok önemlidir. En önemli konu ise vizeyi ilk aldığınız ülkeden başlayıp Türkiye’ye dönüş yapmadan Avrupa’nın diğer ülkelerine seyahat edebilirsiniz.

Fransa vizesi ile seyahat etmek için başvuracağınız vize türü, seyahat amacınıza göre uygun müracaat yapmanız çok önemlidir. Çalışma durumuza göre sizden talep edilen evraklar da farklılık olacaktır. Doğru müracaat, online formun doğru bilgilerle doldurulması, Fransa Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin eksiksiz hazırlanarak teslim edilmesi anlamına gelir. Konsolosluğu’na has bir esneklik olarak, bazı belgeleriniz eksik olsa dahi başvurunuz kabul edilir, ancak eksik evraklarla yapılan başvuruların olumlu sonuçlanma ihtimali çok düşük olacaktır.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Bu soruya yanıt arayanlar bazı adımlarda olup şahsın pasaportu olması ve Fransa’ya hangi amaçla seyahat edeceğini belirleyip buna uygun vize türü için başvuru yapmadan önce mesleki durumu da önem kapsamaktadır.

Fransa’ya seyahate göre; turistik, ticari, aile-arkadaş ziyareti gibi dallara ayrılmakta ve her biri için ortak evrak listesi dışında hazırlanacak farklı evraklar da bulunmaktadır. Başvuru evrakları ise kişinin özel sektör çalışanı, memur, işveren, öğrenci, ev hanımı, esnaf, çalışmayan veya serbest meslek sahibi olmasına göre değişiklik göstermektedir.

Kişiye uyan vize cinsini göre alakalı vizenin dokümanlarını hazırladıktan sonra ilgili belgeleri yetkilendirdiği müracaat merkezi tarafından istenen belgeleri hazırlamalıdır.

Belgeleri kusursuz ve doğru hazırlamak Fransa vizesi nasıl alınır soru ile ilgili önemli bir cevap olup başvuru sürecinde konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olan firmamız vasıtasıyla başvuru yapmanız müracaatınız da hızlı ve rahat biçimde gerçekleşerek hata yapma ihtimalini ortadan kaldırır. Vize hakkında soruları cevaplama, evrak takibi, randevu alma, vize müracaat online formunun doldurulması, vizenin sonuçlanma süreci gibi bütün adımlarda sizlere yardımcı olup ve zaman kaybını engellemektedir. Fransa vize müracaatına başlatmak için bize ulaşıp vize müracaat türüne göre sizlere yardım etmektedir.

Fransa Vizesi Türleri

Uzun süreli vize ve kısa süreli vize olarak iki kısmada olmakta birlikte seyahat süresi 90 günü aşacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Fransa kısa süreli vize ise seyahat süresi 90 günden az olacak şahısların müracaatın Fransa vizesi içinde türlere ayrılmakta olup belirlemeniz gerekmektedir.

Fransa’ya gitmek için nedeniniz ;

 • Tatil amaçlı seyahat ise turistik vize başvurusu,
 • Ticari ya da fuar katılımı amacıyla gidecekseniz ticari vize başvurusu,
 • Aile veya arkadaş ziyaret ise Aile-Arkadaş ziyareti vize başvurusu,
 • Eğitim, kültürel ya da sportif etkinlik için ise Kültürel amaçlı vize başvurusu,
 • Transit geçişleriniz için transit vize başvurusu,

Yabancı uyruklu ikamet eden ve çalışma izni bulunan uyruklu kişiler Türkiye’den Fransa vize başvurusunu gerçekleştirebilmektedir. Tarafımızca, Fransa vize başvurusu gerçekleştirecek kişi ve kurumlara hizmet etmekte olup, İşlemlerinizde sizin uğraşacağınız randevu alma, evrakları düzenleme, dosyayı hazır hale getirme, başvuru formu doldurma, otel/uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası konularda yardımcı olarak sizlerin yükünü almaktayız.

Fransa Turistik Vizesi (Akraba, Arkadaş Ziyareti)
Aile-Akraba ziyaretleri için çok ziyaret edilen bir ülke olup Fransa’ya seyahat etmek istiyorsanız, yapılan başvuru olarak ‘Akraba ve Arkadaş ziyareti’ kapsamında vize başvuru yapılması gerekmektedir. Sizi davet eden yaşadığı şehir ’de ikamet eden kişi Belediye ’den davetiye için başvuru yapıp orijinal daveti size kısa zamanda ulaştırmasıdır. Davetiye Size ulaştıktan sonra dikkat etmeniz gereken sizin çalışma durumunuz ya da ‘Sponsor’ olarak evraklarınızın hazırlayacaksınız.

Fransa Turistik Vizesi (İşveren)
Fransa, Türkiye arasındaki yoğun iş ticaretin dolayı işverenler tarafından sık tercih edilen bir ülke olsa ’da işverenler bazen turistik amaçlı ziyaret etmek ister.

Fransa Turistik Vizesi (Çalışan)
Özel şirkette çalışıyorsanız Fransa’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize başvurusunda bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir.

Fransa Turistik Vizesi (Kamu Çalışanı)
Kamu’da çalışan olarak Fransa’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir. Kamu çalışanları, kâr amacı gütmeyen bir kurumda çalıştıklarından dolayı özel çalışan veya işverenler kadar evrak hazırlamak durumunda kalmamaktadır. Standart belgelerin dışında kurumdan istenilen belgeleri ibraz etmeniz gerekecektir.

Fransa Turistik Vizesi (Emekli)
Aile veya diğer turistik amaçlarla Fransa’ya seyahat edenler önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Fransa’da Türk nüfusu yoğunluğu ile Schengen ülkeleri arasında en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

Fransa Turistik Vizesi (Çiftçi)
Mesleki olarak çiftçiler vergi levhasıyla faaliyet göstermeyen pek çoğu tarım sigortasına bağlı olarak çiftçilik belgesi almak zorundadır. Çiftçilik işiyle uğraşıyorsanız, vize alabilmek belirli evrakları sunmanız gerekecektir.

Fransa Turistik Vizesi (Öğrenci)
Çalışma sektöründe aktif yer almadığı gibi ve maddi yeterlilikleri olmadığından öğrenciler eğitim görmeleri nedeniyle masraflarını karşılayacak bir sponsor ihtiyaç duyulur. Fransa turistik vizesini alabilmesi için bu sponsorları ise aile bireyleridir. Sponsor destekli turistik vize başvurularında, sponsor’un çalışma statüsüne göre talep edilen belgelerin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Fransa Turistik Vizesi (Ev Hanımları, Çalışmayan & İşsiz)
Seyahat etmek isteyen Ev hanımı, çalışmayanlar bir kurum ya da özel sektörde düzenli olmak şart değildir. Gerekli evrakları yerine getirdiğiniz takdirde işsiz olsanız dahi vize alabilirsiniz. En önemli konu ise seyahat edecek kişinin masraflarını karşılayacak aile bireyin size sponsor olma zorunluğudur. Yakınınız, çalışma durumuna bağlı olarak evraklarını hazırlayarak başvurunuz ve seyahatiniz için size destek olmaktadır. Çalışmayan bazı kişilerin yaşlarından dolayı vize alımında sıkıntılar yaşayabilir.

Fransa Ticari Vizesi (İşveren, Çalışan)
Ticari amaçla seyahat etmeyi planlayanlar, seyahat amacı olarak Fransa Konsolosluğu tarafından ‘ticari vize’ kapsamında değerlendirilebilmesi için bazı şartları gerekiyor. Bunların en önemlisi, başvuru yapanın mesleğiyle ilgili Fransa’daki bir firmayla görüşmeye yada bir fuara katılacak olmasıdır. Davet eden Fransa firmanın davetiyesi antetli kağıda yazılmış, gidecek olan kişileri pasaport bilgileri ve imzalı ve kaşeli olmalıdır. Davetiye e-mail yoluyla da iletilebilir. Fuar için vize başvurusu yapanların İsimleri görünmesi ve fuar biletlerini ibraz etmeleri avantaj sağlayacaktır.

Fransa vizesi

Fransa Vize Başvuru Adımları

Schengen vizesiyle girilen Fransa’ya seyahat etmek için firmamızdan destek alarak başvuru konusunda hızlı şekilde yol alabilirsiniz.
Fransa vize işlemlerinizde firmamız ile yapacağınızda izleyeceğiniz adımlar bulunmaktadır.

 • Telefon yada ofise gelerek iletişime geçip vize sürecini başlatabilirsiniz. Size sorular yöneltecek ve yanıtlarınız doğrultusunda gerekli evrak bilgilerini printer çıktısı yada mail ortamında gönderilir.
 • Gönderilen evrak listesini eksiksiz tamamlamalısınız ve dosyanızı hazırlamış olursunuz.
 • Sizden istenen tüm evrakları hazırlayarak dosya haline getirdikten sonra şahsen ofislerimize gelerek ya da kargoyla firmamıza ulaştırabilirsiniz.
 • Fransa vize başvurusu için hazırladığınız dosya firmamıza ulaştıktan ve tarafımızca incelendikten sonra varsa eksik ve hatalı evraklarınızın bilgisi sizinle paylaşılacaktır.
 • 25 Eylül 2014’ten itibaren Schengen vize başvurusu yapacakların biometrik bilgilerinin ve parmak izlerinin kaydı zorunlu hale gelmiştir. Bu tarihten sonra herhangi bir Schengen ülkesine biometrik ve parmak izi bilgilerini kaydettirmemiş yada ilk defa vize alacak başvuru sahiplerini bu bilgileri vermek üzere başvuru merkezine temsilcilerimiz davet edecektir. Bu verilerin beyanı sürecinde başvuru sahibine eşlik ederek başvurunun sorunsuz gerçekleşmesini sağlayacaktır. 25 Eylül 2014 sonrasında Schengen vizesi alanların bilgileri 2017 yılından önceki verilen parmak izi olduğundan başvuru merkezine parmak izi beyanı için gelmeleri gerekmektedir. 2017 yılından sonra verilen parmak izi başvuru sahipleri parmak izi için gelmesine gerek yoktur.
 • Biometrik bilgilerini veren ve vermesine gerek olmayan tüm başvuru sahiplerinin vize işlem süreçleri firmamızın kontrolündedir. Fransa vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresinin 5 iş günü arasında olacağı öngörülebilir. Bu süreç konsolosluğun ek belge talep etmesi ve konsolosluk resmi tatil günlerine göre değişebilir. Tüm vize işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru sahipleri pasaportlarını ofisimize şahsen gelerek ya da verdikleri adresten kargo yoluyla teslim alabilmektedir.

Fransa Vize Randevusu

Fransa vizesi almak isteyen kişilerin randevu alması zorunludur. Fransa Vize Randevusu için Başvuru Merkezi vize randevusu olmayan kişileri bazı istisnai durumlar dışında kabul etmemektedir. Konsolosluğa yapılan müracaatların durumuna göre değişiklik olup seyahatin yoğun olduğu bayram, sömestr, yaz tatili dönemlerinde ileri tarihe randevu verileceğinden dolayı seyahat tarihinden en az 1 ay veya en fazla 6 ay önce müracaat etmelisiniz.

Fransa vize müracaat için gerekli olan randevu şahsa özel olup belirtilen gün ve saat için geçerlidir. Fransa vize başvuru sahibi şayet randevu günü ve saati Fransa müracaat merkezinde olamazsa Fransa vizesi için yeni bir randevu oluşturması gerekmektedir. Firmamız ile oluşturacağınız Fransa vize randevusu sizin seyahat tarihinize göre, vize başvuru merkezinin ilk müsait günü ve saatinde oluşturulmaktadır. Alınan randevu sizin tarafınızdan teyit edilir; belirtilen gün ve saatte yetkili arkadaşlarımızla birlikte Fransa vize başvurunuz sorunsuz şekilde gerçekleştirilir.

Fransa Vize Başvurusu 2020

Fransa’ya vize almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken öncelikle vize çeşidine göre ilgili vize evraklarını öğrenmek olmalıdır. Bunun için size uygun olan Fransa vize başvurusu 2020 yılı güncel evrak listesini hazırlar printer çıktısı veya size mail olarak firmamız iletmektedir.

Kişisel hazırlaması gereken belgelerin yanında statünüze göre iş yerinizden temin edeceğiniz belgelerle birlikte gelirinizi gösteren belgeleri hazırlayarak tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir. Ulaştırdığınız belgeleri tek tek inceleyerek dosyanızı hazırlanır. Randevu gününüz onayınız’dan geçtikten sonra vize başvurusu belirtilen gün ve saatte Fransa vize başvuru merkezine yapılır.

Fransa vize müracaatta dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bölge ayrımı bulunmaktadır. İkamet ettiğiniz yere bağlı konsolosluk bölgesindeki başvuru merkezine müracaat ederken randevu kâğıdını ibraz etmeniz gerekmektedir. Randevu onayınızı ibraz  edilmeyen başvuru alınmayacaktır. Eksik ya da hatalı evraklarla yapılan başvurular sizler için problem oluşturabilmektedir. Başvurunuz eksik evrakla kabul edilebilir ve bunun sonucunda vizeniz reddedilebilir; hatalı evraklarla yapılan başvurunuz ise geri çevrilebilir.

Fransa Vize Başvuru Formu

Vizelerinin türüne göre hazırlanması ve doldurulması gereken bazı temel evrakları vardır. Pasaport, biometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, seyahat sigortası ve başvuru formu bu evraklar arasında yer almaktadır.

Başvuru formu size ait bilgilerin online olarak doldurulan bir formdur. Size ait bilgilerin kusursuz ve Fransa Konsolosluğunun istediği şekilde doldurulması gerekmektedir. Online Formu bitip çıktı alınıp üzerinden herhangi bir karalama, oynama yapılmaması gerekmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Fransa vize başvuru formu tarafımızca uygun ve kusursuz şekilde hazırlanır.

Fransa Vize Ücreti 2020

Fransa Konsolosluğuna ödenmesi gereken vize başvuru harcı talep edilen vize türü ve başvuru sahibinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Bu ücret Schengen üye ülkelerin belli bir ücrete tabii içerisinde olup konsolosluk vize harcı, başvuru merkezi ücreti, seyahat sağlık sigortası, firmamızın danışmalık olarak alınan yer almaktadır.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen vize başvurusu için gerekli tüm belgeleri eksiksiz hazırlandıktan ve başvuru merkezindeki randevuya gidilerek biometrik veri kaydı yapıldıktan sonra başvuru dosyası son halini almaktadır. Dosyanın başvuru merkezinden sonra Fransa Konsolosluğu’na teslim edilme aşamasından sonra vize kabul ya da ret kararı tamamen konsolosluğa aittir.

Dosya prosedüre alındıktan sonra vizenin çıkma süresi ortalama 4 ila 6 iş günü olacaktır. İşlem süreleri konsolosluğun iş yoğunluğuna, ek evrak veya evrak değişikliği taleplerine, resmi tatil günlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurularının kaç gün sonra sonuçlanacağı değişkenlik gösterebileceği için herhangi bir gecikmenin ve aksamanın yaşanmaması adına vize müracaatlarınız seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinde yapmanızı önermekteyiz.

Konsolosluk işlem süreci uzaması halinde, farklı bir ülkeye seyahat edecekseniz ve pasaportunuzu kullanmanız gerekecekse durumunuzu kanıtlayan ek dilekçe, seyahat edilecek diğer ülkeye ait uçuş ve konaklama rezervasyonlarının bilgilerini başvuru merkezine iletmek gerekir.

Firmamız Fransa vize müracaat sırasında ve vize sonuçlanma aşamasında tüm süreci sizinle beraber takip edebilmekte; bu süreci en basit ve hızlı şekilde geçirmenize yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte vize işlem ve sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup, firmamızın süreç ilgili herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Fransa Vize Reddi

Fransa Vize Reddi Nedenleri

Vize başvuruları olumlu olduğu gibi Fransa vize reddi ile de sonuçlanabilmektedir. Reddedilmesinin birçok sebebi olabilir.

 • Vize başvuru formlarının eksik ya da hatalı doldurulması,
 • Seyahat amacının net olarak belirtilmemesi,
 • Doğru vize türü ile başvuru yapılmaması,
 • Seyahat giderlerinin karşılanacağını kanıtlayan evrakların (Gelir belgesi, banka hesabı vb.) yetersiz ya da eksik olması,
 • Kişinin seyahat bitiminde kendi ülkesine döneceğine dair yeterli ve ikna edici kanıt sunulamaması,
 • Seyahat planlamasının inandırıcı bulunmaması,
 • Uçak bileti, otel rezervasyon bilgilerin sistemde görünmemesi gibi

Yukarıdaki nedenler bunların en başında gelmektedir. Vize başvurusu yapılırken tüm bu maddelere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Fransa Konsolosluğu tarafınıza ret kararını ve nedenlerini açıklayan bir form gönderilir. Bu formda belirtilen nedenleri inceleyip gerekli düzeltmeleri yaparak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır ve ret kararı çıkarsa ücret iadesi yapılamamaktadır.

Fransa Vizesi Ret İtirazı Nasıl Yapılır?

Ret kararı ile sonuçlanan Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ret kararına temyize gitme ve itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz ilgili konsolosluklara şahsen gidilerek ret kararı hakkında bir dilekçe ya da mail yoluyla yapılabilmektedir. Konsolosluğa yazacağınız itiraz dilekçesinde ya da mailinde Fransa’ya neden seyahat etmek istediğinizle ilgili detaylı bir iyi niyet mektubu yazmanız çok önemlidir. Bu mektupta mesleki durumunuzu anlatmanız da etkili olacaktır. İtirazınızı mail yoluyla gerçekleştirmeyi tercih ederseniz seyahat hakkında evrakları eklemeniz doğru olacaktır.

Reddi almanız durumunda itiraz işlemleri ve yeniden başvuru yapmak için firmamızca tekrar ilerlemeniz vizenizin olumlu sonuçlanması açısından daha avantajlı olacaktır. Eksiklerin belirlenmesi; seyahat amacına uygun, doğru ve hatasız evraklarla başvuru yapılması, hızlı ve kolay randevu alma konularında firmamızla iletişime geçebilir ve danışmanlık alabilirsiniz.

Fransa Vizesi için Gerekli Evraklar

STANDART EVRAKLAR (HER BAŞVURU İÇİN OLMASI SORUNLU EVRAKLAR)

TURİSTİK GİDECEKLER İÇİN BANKA DÖKÜMÜ

 • Şirket çalışanı ise şahsi banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)
 • Şirket sabihi ise şahsi yada şirket banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

TİCARİ GİDECEKLER İÇİN EVRAKLAR

 • Şirket Davetiyesi (Firma yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olacak)
 • Şirketin Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

AILE ZIYARETINE GIDECEKLER IÇIN EVRAKLAR

 • Belediye Onaylı Davetiye
 • 3 Aylık Maaş dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa)
 • Şahşi Banka hesap hareketleri dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)

ŞİRKET SAHİBİ VE FİRMA ORTAKLARI İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Tescil Bağ-kur Dökümü (E-Devletten alabilirsiniz)

ŞİRKET ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • SSK İşe giriş bildirgesi
 • SGK Tescil Hizmet dökümü (E-Devlet üzerinden alınıp barkodlu olacak)
 • Maaş Bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Oda sicil kaydı (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Tescil Barkodlu Bağ-kur dökümü (E-Devlet alabilirsiniz)

AVUKATLAR İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi
 • Baro’dan belge (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Avukatlık Kimliği (Fotokopisi)

ÇİFTÇİLER İÇİN

KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Bağlı bulunduğu makamdan onaylı görev ve izin yazısı
 • Resmi kurum görev kimlik kartı fotokopisi (Önlü arkalı)
 • Maaş bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)
 • Bağkur dökümü (Var ise E-Devlet üzerinden alınabilir)

EMEKLİLER İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Emekli cüzdanı veya Emekli yazısı (Emekli olduğu kurumdan)
 • Maaş dökümü (Emekli maaşı alınan bankadan, son 3 aylık güncel bakiye ve kaşe imza)

EV HANIMLARI İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Evlilik Cüzdan (Varsa 2-3 sayfasının fotokopisi)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.

ÖĞRENCİ VE ÇOCUKLAR İÇİN

 • Öğrenci Belgesi (Fotokopisi)
 • 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan seyahat izni için noter tasdikli muvaffakatname (Orijinal ve yeni tarihli olup)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.