İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi

İngiltere vizesi; Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresinin vize rejimi yönetmeliği göre Birleşik Krallığı oluşturan İngiltereKuzey İrlandaİskoçya ve Galler‘e seyahat planlayan kişilerin ülkelere giriş yapabilmesi için almaları gereken bir vize türüdür. Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye seyahat edecek olanlar İngiltere vize başvuruları için gerekli evraklarını temin ederek vize başvuru işlemlerini gerçekleştirilir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise 6 ay içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere’ye yapacakları seyahatlerinde İngiltere vizesinden muaf tutulur. İngiltere Büyükelçiliği ve İngiltere Konsolosluğu vize başvuru yapacak kişileri bire bir kabul etmediğinden dolayı vize başvurusu yapacakların İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi tarafından gerçekleşir.

İngiltere vize başvuru değerlendirmesi ve karara bağlanması tümüyle Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi yetkililerinin iradesinde olup vize müracaatları, İngiltere seyahatinden 3 ay öncesine kadar yapılabilir.  Seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere’ye seyahatleri öncesi İngiltere Konsolosluğu tarafından belirlenmiş İngiltere vize başvuru prosedürlerini yerine getirmeleri gerekmektedir.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi nasıl alınır? soru soran bir çok vatandaşımız vardır ve bu soruya yanıtlar arayanlar için bazı adımlarda bulunmaktadır. İngiltere’ye seyahat amacını hangi amaç için gideceğini  belirleyip buna uygun olan vize türüne belirleyip başvuru yapacak kişinin mesleki durumuna ve gelir beyanına dayalı başvuruyu gerçekleştirilmektedir.

İngiltere’ye seyahat amacına göre; turistik, ticari, aile-arkadaş ziyareti, medikal vizesi gibi dallara ayrılmakta ve her biri için ortak evrak listesi dışında hazırlanacak farklı evraklar da bulunmaktadır. Başvuru evrakları ise kişinin özel sektör çalışanı, memur, işveren, öğrenci, ev hanımı, esnaf, çalışmayan veya serbest meslek sahibi olmasına gibi değişiklikler göstermektedir.

Kişiye uyan vize cinsini tanımlayıp ilgili vizenin dokümanlarını hazırladıktan sonra İngiltere Konsolosluğun istenen belgeleri hazırlayıp yetkilendirdiği başvuru merkezine sunulmasıdır.

Evrakları kusursuz ve doğru hazırlamak İngiltere vizesi nasıl alınır sorusuna önemli bir cevap olup bu çok önemli adımda, vize sürecinde konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olan tarafımız vasıtasıyla müracaat yapmanız müracaatınız da hızlı ve rahat biçimde gerçekleştirmenizi sağlar ve hata yapma ihtimalini ortadan kaldırır.

İngiltere Vize İşlemleri

Vize Başvurusu için Lütfen İletişime Geçiniz.

İngiltere vize başvurusu diğer ülkelerin vize başvurularına kıyasla daha karmaşık olmakla birlikte başvuru adımları doğru bilgilerin verildiği takdirde ve kişinin gelir beyanına doğru orantılı olmak şartıyla ve talep edilen evraklar eksiksiz hazırlanıp taradıktan sonra vize başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali artıyor. İlk defa İngiltere vizesi başvurusu yapmak istiyorsanız  bize ulaşarak konu hakkında bilgi vermekteyiz. Vize hakkında soruları cevaplama, evrak takibi, randevu alma, vize başvuru formunun doldurulması, vizenin sonuçlanma süreci gibi bütün adımlarda sizlere yardımcı olmakta ve zaman kaybını engellemektedir. İngiltere vize başvurusunu başlatmak için bize ulaşıp vize başvuru türüne göre sizlere yardım etmektedir.

İngiltere Vizesi Türleri

Birleşik Krallığı’na seyahat etmek isteyen kişiler gerçekleştirecekleri seyahatin amacına uygun kategoride yer alan vize çeşidine göre başvuru yapmalıdır. İngiltere vize çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Firmamız, İngiltere vize başvuru gerçekleştirecek kişi ve kurumlara hizmet etmekte olup, İşlemlerinizde sizin uğraşacağınız online başvuru formu doldurma, randevu alma, evrakları taranması, son haliyle dosyayı hazır hale getirme, konularda yardımcı olarak sizlerin yükünü almaktadır.

İngiltere Turistik Vizesi (Akraba, Arkadaş Ziyareti)
İngiltere’de 500 bin Türk nüfusun olduğu Aile-Akraba ziyaretleri için çok ziyaret edilen bir ülkedir. Akrabanız ya da arkadaşınız ziyaret etmek amacıyla İngiltere’ye seyahat etmek istiyorsanız, yapılan başvuru olarak ‘Akraba ve Arkadaş ziyareti’ kapsamında vize başvuru yapılması gerekmektedir. Sizi davet eden kişi davet mektubu yazarak, oturum yada pasaport bilgilerini size mail ortamında kısa zamanda ulaştırmasıdır. Davetiye Size ulaştıktan sonra dikkat etmeniz gereken sizin çalışma durumunuz ya da ‘Sponsor’ olarak evraklarınızın hazırlayacaksınız.

İngiltere Turistik Vizesi (İşveren)
İngiltere ile Türkiye arasındaki iş ticaretin dolayı iş insanları tarafından tercih edilen bir ülke olsa ’da iş insanları bazı durumlarda turistik amaçlı ziyaret etmek isteyebilir.

İngiltere Turistik Vizesi (Çalışan)
Özel şirkette çalışmaktasınız; seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize başvurusunda bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir.

İngiltere Turistik Vizesi (Kamu Çalışanı)
Kamu kurumu çalışanı olarak seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir. Kâr amacı gütmeyen bir kurum olduğundan dolayı özel çalışan veya işverenler kadar evrak hazırlamak durumunda kalmamaktadır. Standart belgelerin dışında kurumdan istenilen belgeleri ibraz etmeniz gerekir.

İngiltere Turistik Vizesi (Emekli)
Turistik seyahat etmek isteyen emekliler, kendilerinden talep edilen belgeleri hazırlayarak başvuru yapabilirler.

İngiltere Turistik Vizesi (Çiftçi)
Mesleği çiftçilik olarak, sigortalı çalışan ve iş yeri sahiplerinden iki temel noktada ayrılır. Vergi levhasıyla faaliyet göstermeyen çiftçilerin pek çoğu tarım sigortasına bağlı olarak çiftçilik belgesi almak zorundadır. Çiftçilik işiyle uğraşıyorsanız, vize alabilmek belirli evrakları sunmanız gerekecektir.

İngiltere Turistik Vizesi (Öğrenci)
Eğitim kurumunda okudukları için çalışmada aktif yer almadığı gibi ve maddi yeterlilikleri olmadığından dolayı masrafları karşılayacak bir sponsor ihtiyaç duyulur. Turistik vizeyi alabilmesi için sponsorlar aile bireyleridir. Sponsor destekli turistik vize başvurularında, sponsor’un çalışma statüsüne göre talep edilen belgelerin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

İngiltere Turistik Vizesi (Ev Hanımları, Çalışmayan & İşsiz)
Seyahat etmek isteyen Ev hanımı, çalışmayanlar gerekli evrakları yerine getirdiğiniz takdirde işsiz durumu söz konusu olsa bile vize alabilirler. En önemli husus ise seyahat edecek kişinin masraflarını karşılayacak aile bireyin size sponsor olmasıdır. Yakınınız, çalışma durumuna bağlı olarak evraklarını hazırlayarak başvurunuz ve seyahatiniz için size destek olmaktadır. Çalışmayan bazı kişilerin yaşlarından dolayı vize alımında sıkıntılar yaşayabilmektedir.

İngiltere Ticari Vizesi (İşveren, Çalışan)
Ticari amaçla seyahat etmeyi planlayanlar ise, seyahatin amacı olarak İngiltere Konsolosluğu tarafından ‘Ticari vize’ kapsamında değerlendirilebilmesi için bazı şartları gerekiyor. Bunların en önemlisi, başvuru yapanın mesleğiyle ilgili İngiltere’deki  firmayla iş görüşmesi yada bir fuara katılacak olmasıdır. İngiltere’deki ticari vize başvurularında, davet eden firmanın davetiyeyi antetli kağıda yazılmış, yapılacak iş görüşmesinin konunun ne olduğu, gidecek olan kişileri pasaport bilgileri ve imzalı ve kaşeli olmalıdır. Davetiye e-mail yoluyla da iletilebilir ve fotokopisi kabul edilmektedir. Fuar için vize başvurusu yapanların İsimleri görünmesi ve fuar biletlerini ibraz etmeleri avantaj sağlayacaktır.

İngiltere Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize (Medikal Vize)

Vize başvuru sahibi muayene veya tedavi amacı olan hastalığın tedavisi için ve genetik olarak aile bireylerin organ uyumu söz konusu durumunda başvuru yapılması gereken vize olup hastane doktorun ve hastane raporuyla yapılacak olan medikal vize için yapılacak başvurudur.

İngiltere öğrenci vizesi (Dil okulu kısa dönem)

İngiltere’de 6 aydan az kısa dönem olarak dil eğitimi yada özel okulda eğitim için yapılacak başvuruların , okul hakkında genel bilgi ve kalacağı konaklamasıyla bilgilerin olduğu davetiyle birlikte sponsor olacak aile bireyin masrafları karşılayacak belgelerin sunmasıdır.

İngiltere vizesi

İngiltere Vize Başvuru Adımları

İngiltere Vizesi ile Birleşik Krallığı oluşturan İngiltereKuzey İrlandaİskoçya ve Galler‘e seyahat etmek için firmamızdan destek alarak başvuru konusunda yardımcı olmaktayız.

 • Ofisimize veya telefonla iletişime geçip vize sürecini başlatabilirsiniz. başvuru sahibine yöneltilecek sorunların yanıtları doğrultusundan seyahat amacına uygun vize türüne göre evraklar bilgilerini ve bilgi formunun printer çıktısı yada mail ortamında size gönderilir.
 • Size gönderilen bilgi formu, evrak listesini eksiksiz ve hatasız tamamlamalısınız ve dosyanız hazırlamış olursunuz.
 • Sizden istenen tüm evrakları hazırlayarak dosya haline getirdikten sonra şahsen ofislerimize gelerek ya da kargoyla firmamıza ulaştırabilirsiniz.
 • Hazırladığınız vize başvuru dosyası firmamıza ulaştıktan sonra tarafımızca incelenip bilgi, evrak eksikliği yada hatalı evrakların bilgisi sizinle paylaşılır.
 • Hazırlanacak olan online vize başvuru formu evrakların uyumlu olarak tamamlanmasını sağlayıp, online randevu alımı için ödemesi yapılıp randevu alınır.
 • Vize başvurusu için alınan randevu günü ve saatini size bildirip aynı gün buluşup başvuru merkezinden gerekli olan evrakları teslim edip başvurunuz yapılır.  İngiltere vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresinin 10 – 15 iş günü arasında olacağı öngörülmektedir. Bu süre konsolosluk resmi tatil günlerine göre değişebilmektedir. Tüm vize işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru sahipleri pasaportlarını ofisimize şahsen gelerek ya da verdikleri adresten kargo yoluyla teslim alabilmektedir.

İngiltere Vize Başvurusu 2020

İngiltere seyahat amaçlı bir plan yapıyorsanız öncelikli olarak vize çeşidine göre ilgili vize evraklarını öğrenmektir. Bunun için size uygun olacak İngiltere vize başvurusu 2020 yılı güncel evrak listesini hazırlayıp printer çıktısı yada mail ortamında size gönderilir.

Kişisel olarak hazırlaması gereken belgelerin yanında statünüze göre iş yerinizden temin edeceğiniz belgelerle birlikte gelir beyanınız gösteren banka belgeleri hazırlayarak firmamıza ulaştırmanız gerekmektedir. Ulaştırdığınız belgeleri tek tek inceleyerek dosyanızı hazırlanır. Randevu gününüz onayınız’dan geçtikten sonra vize başvurusu belirtilen gün ve saatte vize başvuru merkezine yapılır. İlk başvuru yapacaklar için 6 aylık olarak vize süresi belirlenir. Daha önceden alınmış ve kullanılmış bir İngiltere vizesi var ise 2, 5 ve 10 yıllık başvuru yapılabilir. İşverenler için maddi imkanları doğrultusunda bu süreç 2, 5 ve 10 yıllık başvurularda yapılabilmektedir.

İngiltere Vize Başvuru Formu

Seyahat yapacak kişinin vize başvurusunda sunduğu evraklar ve bilgi formunun doğrultusunda Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresinin Resmi İnternet sitesinden oluşturulan başvuru formu İngilizce karakter kullanılarak hazırlanan bir başvuru formdur. Türkçe karakter formun içeriğinde kullanılmaz. Her vize başvurusu için ayrı ayrı hazırlanır. Aile bireyleri veya arkadaşları birlikte gidilecekse belirtilir. İngilizce karakter ile eksiksiz doldurulan form vize başvuru sahibin gerçeğe uygun bilgiler doğrultusunda İngiltere Konsolosluğu başvuru hakkında bilgi edinmektedir.  Başvuru sahibinin, kişisel bilgileri, aile bilgileri, iş statüsü ve geliriyle ilgili tanımlayacağı sorulara uygun olarak yazılmasıdır. Form bitimi online bittiğinde ise artık hangi bir düzeltme yapılamaz. Biten online formda sonra 6 aylık, 2, 5 ve 10 yıllık olarak vizenin süresini seçtikten sonra randevu için ödemesi yapılarak uygun zaman için randevu günü ve saati alınır. bu süreci vize başvuru sahibine bilgi verilir uygun bir zamanlama olarak değilse randevu günü veya saati değiştirilebilir. Vize başvurunun evrakları eksiksiz olması durumunda randevu günü gelmeden evraklar taranıp düzenli bir şekilde evraklar başvuru yapacak kişinin hesabındaki randevu kısımda yer alan tarama kısma düzenli bir şekilde aktarılması gerekir ve kontrolü sağlandıktan sonra işlemi bitirilir. Bu işlem bitiminden sonra dosya aktarılmaz.

İngiltere Vize Randevusu

Vize başvurusu için alınan randevu günü ve saatinde başvuru sahibi biometrik parmak izi ve fotoğraf için zorunlu olarak başvuru merkezinde olması zorunludur. Vize başvurusu  randevu saatine kadar gelmediği durumdan randevu günü ve saati değiştirilir ancak başvuru sahibine ulaşılmadığı durumda da başvurunun yanmaması için randevu günü ve saati değiştirmekteyiz. Randevu gününde yetkili arkadaşlarımızla birlikte randevu saatinden 10 dk önce buluşulur ve randevu saatinde gerekli olan vize evrakları başvuru sahibine teslim edilip içeri geçilmektedir. İşlem bitiminde ise Pasaportu teslim almak için checklist verilmektedir. Bu checklist’te pasaportu alımı için kullanılmaktadır. Seyahatin yoğun olduğu bayram, sömestr, yaz tatili dönemlerinde ileri tarihe randevu verileceğinden dolayı seyahat tarihinden en az 2 ay, en fazla 3 ay önce müracaat etmelisiniz.

İngiltere Vize Ücreti 2020

İngiltere vize ücretleri başvuru sürecine göre değişmekte olup 6 aylık 2, 5, ve 10 yıllık olarak başvuru yapılacak süreye göre fiyat değişikliği göstermektedir. İlk defa yapılacak bir başvuru için 6 aylık başvuru yapılmasını tavsiye ederiz. Vize başvuru yapmak formunuzu doldurmanız, seçilen başvuru yılı ve vize ücretinizi ödemiş olmanız başvurduğunuz yıl süresi kadar İngiltere vizesi alacağınız anlamına gelmemektedir. Vize ücreti formun bitimde ekstra ödemeler harici dışında başvuru merkezinde herhangi bir ücret ödenmez.

Vize ücreti haricinden istendiği takdirde farklı ücretlendirmelerde olup vize sürecini en aza indirebilirsiniz;

 • Acil olarak pasaportun çıkmasını isterseniz 5 gün içinde çıkan Ekspres vize,
 • 24 içinde çıkan Süper ekspres.
 • Randevu tarihi ileri tarihe atabilir ve siz erkenden başvuru yapmak isterseniz VIP randevu ile randevu tarihini erkene çekilir.
 • Alınan Randevu tarihine göre öne çekmek için Randevusuz işlem için walk-inn yapabilirsiniz.

İngiltere vize başvurusu yapılan tüm başvuru sahipleri yaş sınırı gözetilmeksizin vize bedeli aynı olup ödemek zorundadır.

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vize başvuru randevu gününden itibaren 10 ila 15 iş gününde sonuçlanır. Türk vatandaşların yapılan başvuruların yoğunluğuna göre vize süreci kısalabilir yada uzayabilir. İngiltere’ye yapılacak seyahatin planladıktan sonra İngiltere Konsolosluğun yoğunluğu göz önünde bulundurarak başvurunuzu seyahat tarihinizden ez az 1 yada 2 ay önce yapmış olmanız önermekteyiz. Ayrıca vize ücretlerin bahsedilen ekstra durumları göz önünde bulundurarak vize sürecini en aza indirmek için vize harcı haricinde, ek hizmet için de ek hizmet bedeli ödemeniz gerekecektir.

İngiltere Vize Reddi

Yapılan başvuru sonucu İngiltere Konsolosluğu ret verme durumu söz konusu olabilir. Yapılan vize başvuru için ücret iadesi bulunmamaktadır. Bunun bir çok nedeni olup kişinin durumunda göz önünde bulundurarak;

 • Kişinin bankasında bulunan Bakiye’nin maddi yetersizliğinden,
 • Banka hesabına son dakika’da yatırılan kaynağı belli olmayan yüksek meblağ
 • Maaşın yetersizliği olması,
 • Başvuru yapılan kişinin İngiltere’de var ise akrabaların bildirilmemesi
 • Başvuru formuna yazılan bilgilerin eksik bilgi girişi.
 • Yapılacak başvuru için bilgi formunun eksik doldurulması.

Yukarıdaki nedenler bunların en başında gelmektedir. Vize başvurusu yapılırken tüm bu maddelere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. İngiltere Konsolosluğu tarafınıza ret kararını ve nedenlerini açıklayan bir form gönderilir. Bu formda belirtilen nedenleri inceleyip gerekli düzeltmeleri yaparak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır ve ret kararı çıkarsa ücret iadesi yapılamamaktadır.

İngiltere Vizesi Ret İtirazı Nasıl Yapılır?

Yapılan Başvuru için ret itirazı yapabilirsiniz. Online olarak belli bir ücreti ödedikten sonra konu hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekir ancak yapılan itirazların sonucu vize başvurusunu tekrar yapmasında bilgi vermektedir. İkinci kez yapılacak vize başvurusu için rettin nedenlerini inceleyip gerekli düzenlemeleri yaparak yeniden başvuru yapabilir ve bu düzeltmeler doğru olduğu sürece vize reddini en aza indirebilirsiniz.

Vize reddini nedenlerini kanıtlayamadığınız durumda vize başvuru yapmamızı tavsiye etmemekteyiz.

İngiltere Vizesi ve Tier Vizesi için Detaylı bilgi için tıklayınız.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

STANDART EVRAKLAR (HER BAŞVURU İÇİN OLMASI SORUNLU EVRAKLAR)
• Pasaport ve/veya Eski pasaport (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
• Kimlik fotokopisi
• Gayrimenkul evrakları (Varsa tapu, arsa, araç ruhsatı gibi)
• E Devletten ikamet kağıtı (E-devlet üzerinden aile başvurularında bir kişi yeterlidir.)
• Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (E-devlet üzerinden Nufus Aile olarak alınıp, evli bayanlar evlilik öncesi ve sonrası olacaktır.)

TURİSTİK GİDECEKLER İÇİN BANKA DÖKÜMLERİ

 • Şirket çalışanı ise şahsi banka hesap ve maaş hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)
 • Şirket sabihi ise şahsi yada şirket banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)

TİCARİ GİDECEKLER İÇİN EVRAKLAR

 • İngiltere’de faaliyet gösteren firmadan davetiye
 • Şirketin Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)

AILE ZIYARETINE GIDECEKLER IÇIN EVRAKLAR

 • Davet Eden Kişinin dilekçesi, (Dilekçe’de Cep, Adres ve Mail bilgileri bulunmasına İngiltere ne tür ikamet ediyorsa pasaport görüntüsü, Vatandaşlık kimliği ve/veya Residence Permit görüntüsü)
 • Şahşi Banka hesap hareketleri dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)

ŞİRKET SAHİBİ VE FİRMA ORTAKLARI İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi (İngilizce Olacaktır)
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Bağ-kur Dökümü (E-Devletten alabilirsiniz)

ŞİRKET ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi (İngilizce Olacaktır)
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • SSK İşe giriş bildirgesi
 • SGK Hizmet dökümü (E-Devlet üzerinden alınıp barkodlu olacak)
 • Maaş Bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi (İngilizce Olacaktır)
 • Oda sicil kaydı (Varsa yeni orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Bağkur dökümü (E-Devletten alabilirsiniz)

AVUKATLAR İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi (İngilizce Olacaktır)
 • Baro’dan belge (Varsa yeni orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Avukatlık Belgesi

ÇİFTÇİLER İÇİN

KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Bağlı bulunduğu makamdan onaylı görev ve izin yazısı (İngilizce Olacaktır)
 • Resmi kurum görev kimlik kartı fotokopisi (Önlü arkalı)
 • Maaş bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)

EMEKLİLER İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi (İngilizce Olacaktır)
 • Emekli cüzdanı veya Emekli yazısı (Emekli olduğu kurumdan)
 • Maaş dökümü (Emekli maaşı alınan bankadan, son 3 aylık)

EV HANIMLARI İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi (İngilizce Olacaktır)
 • Evlilik Cüzdan (Varsa 2-3 sayfasının fotokopisi)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.

ÖĞRENCİ VE ÇOCUKLAR İÇİN

 • Öğrenci Belgesi (Fotokopisi)
 • 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan seyahat izni için noter tasdikli muvaffakatname (Orijinal, yeni tarihli ve İngilizce tercüme olacak)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.