İrlanda Vizesi

İrlanda vizesi

İrlanda; (Ireland) ya da Resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti kuzeybatı Avrupa’da bulunan ülke. Büyük Britanya’nın batısındaki İrlanda Adası’nın yaklaşık 6’da 5’ini kaplamaktadır. Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda’nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilmiştir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.

1921’de İngiliz-İrlanda Antlaşması gereğince, Serbest İrlanda Devleti adıyla İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı bir dominyon olarak kurulup antlaşmanın yürürlük tarihinden 1 yıl sonra (6 Aralık 1922) tam bağımsızlığa kavuşmuştur. İrlanda, 1 Ocak 1973’ten beri Avrupa Birliği üyesidir.

İrlanda, bir Avrupa Birliği üyesi olup ve Schengen Antlaşması olmayıp verilen vize İrlanda vizesidir. İrlanda ülkesine seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İrlanda vizesi alarak bu ülkeye giriş yapmaları zorunludur. Umuma Mahsus  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Verilen vize sadece İrlanda ülkesinde geçerliği söz konusu olup İrlanda’ya Schengen vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Geçerli İngiltere vizesi var ise İngiltere’ye giriş yapmışsanız İrlanda’ya giriş yapabilirsiniz.

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda’ya seyahate göre; turistik, ticari, aile-arkadaş ziyareti gibi dallara ayrılmakta ve her biri için ortak evrak listesi dışında hazırlanacak farklı evraklar da bulunmaktadır. Başvuru evrakları ise kişinin özel sektör çalışanı, memur, işveren, öğrenci, ev hanımı, esnaf, çalışmayan veya serbest meslek sahibi olmasına göre değişiklik göstermektedir. Hazırlanacak evrakların İngilizce tercümesi olması gerekmektedir. Hazırlanacak evraklar ingilizce alınması durumunda tercüme yapılmasına gerek yoktur.

Şahsa uyan vize cinsini göre alakalı vizenin dokümanlarını hazırladıktan sonra ilgili belgeleri yetkilendirdiği müracaat merkezi tarafından istenen belgeleri hazırlamalıdır.

İrlanda Vize İşlemleri

Vize Başvurusu için Lütfen İletişime Geçiniz.

Belgeleri eksiksiz ve doğru hazırlamak İrlanda vizesi nasıl alınır soru ile ilgili önemli bir cevap olup başvuru sürecinde konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olan firmamız vasıtasıyla başvuru yapmanız müracaatınız da hızlı ve rahat biçimde gerçekleşerek hata yapma ihtimalini ortadan kaldırır. Vize hakkında soruları cevaplama, evrak takibi, randevu alma, vize başvuru online formunun doldurulması, vizenin sonuçlanma süreci gibi bütün adımlarda sizlere yardımcı olup ve zaman kaybını engellemektedir. İrlanda vize müracaatına başlatmak için bize ulaşıp vize müracaat türüne göre sizlere yardım etmektedir.

İrlanda Vizesi Türleri

Uzun süreli vize ve kısa süreli vize olarak iki kısmada olmakta birlikte seyahat süresi kısa süreli vize başvuruların İrlanda vizesi içinde türlere ayrılmakta olup belirlemeniz gerekmektedir.

İrlanda’ya gitmek için nedeniniz ;

 • Tatil amaçlı ise turistik vize başvurusu,
 • Aile veya arkadaşınızı ziyaret ise aile arkadaş ziyareti vize başvurusu,
 • Ticari görüşme ya da fuar katılımı amacıyla gidecekseniz ticari vize başvurusu,
 • Eğitim, kültürel ya da sportif etkinlik için ise amaçlı vize başvurusu,
 • Transit geçişleriniz için transit vize başvurusu,

Tarafımızca, İrlanda vize başvurusu gerçekleştirecek kişi ve kurumlara hizmet etmekte olup, İşlemlerinizde sizin uğraşacağınız randevu alma, evrakları düzenleme, dosyayı hazır hale getirme, online vize başvuru formu doldurma, otel/uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası konularda yardımcı olarak sizlerin yükünü almaktayız.

İrlanda Vize Başvuru Adımları

Kendi vizesiyle girilen İrlanda’ya seyahat etmek için firmamızdan destek alarak başvuru konusunda hızlı şekilde yol alabilirsiniz.
İrlanda vize işlemlerinizde firmamız ile yapacağınızda izleyeceğiniz adımlar bulunmaktadır.

 • Ofis yada telefonla iletişime geçip vize sürecini başlatabilirsiniz. Size sorular yöneltecek ve yanıtlarınız doğrultusunda gerekli evrak evrakların printer çıktısı veya mail ortamında gönderilecektir.
 • İrlanda vize müracaat için size gönderilen evrak listesini tercümesi yapılmış, eksiksiz ve hatasız tamamlamalısınız ve dosyanızı hazırlamış olursunuz.
 • Sizden istenilen tüm evrakları hazırlayarak dosya haline getirdikten sonra şahsen ofislerimize gelerek ya da kargoyla firmamıza ulaştırabilirsiniz.
 • Başvurusu için hazırladığınız dosya firmamıza ulaştıktan ve tarafımızca incelendikten sonra varsa eksik ve hatalı evraklarınızın bilgisi sizinle paylaşılacaktır yapılacaktır.
 • Tüm başvuru sahiplerinin vize işlem süreçleri firmamızın kontrolündedir. İrlanda vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresinin 7 – 10 iş günü arasında olacağı öngörülmektedir. Bu süre konsolosluğun ek belge talep etmesi ve konsolosluk resmi tatil günlerine göre değişebilmektedir. Tüm vize işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvurunuzun sonucu kargo ile verilen adresinize teslim alabilmektedir.

İrlanda vizesi

İrlanda Vize Randevusu

İrlanda vizesi almak isteyen kişilerin başvurusu tarafımızca yapılıp gerekli koşulları sağlandıktan sonra başvurusu randevu alınmadan hemen yapılmaktadır. Konsolosluğa yapılan başvuruların durumuna göre değişiklik olup seyahatin yoğun olduğu bayram, sömestr, yaz tatili dönemlerinde ileri tarihe randevu verileceğinden dolayı seyahat tarihinden en az 1 ay veya en fazla 6 ay önce müracaat etmelisiniz.

İrlanda Vize Başvurusu 2020

İrlanda’ya vize almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken öncelikle vize çeşidine göre ilgili vize evraklarını öğrenmek olmalıdır. Bunun için size uygun olan İrlanda vize başvurusu 2020 yılı güncel evrak listesini hazırlar printer çıktısı veya size mail olarak firmamız iletmektedir.

Kişisel hazırlaması gereken belgelerin yanında statünüze göre iş yerinizden temin edeceğiniz belgelerle birlikte gelirinizi gösteren belgeleri hazırlayarak tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir. Ulaştırdığınız belgeleri tek tek inceleyerek dosyanızı hazırlanır. Hazırlanacak evraklar İngilizce tercüme yada İngilizce olması gerekmektedir.

İrlanda Vize Başvuru Formu

Vizelerinin türüne göre hazırlanması ve doldurulması gereken bazı temel evrakları vardır. Pasaport, biometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, seyahat sigortası ve başvuru formu bu evraklar arasında yer almaktadır.

Başvuru formu size ait bilgilerin online olarak doldurulan bir formdur. Size ait bilgilerin kusursuz ve İrlanda Konsolosluğunun istediği şekilde doldurulması gerekmektedir. Online Formu bitip çıktı alınıp üzerinden herhangi bir karalama, oynama yapılmaması gerekmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İrlanda vize başvuru formu tarafımızca uygun ve kusursuz şekilde hazırlanır.

İrlanda Vize Ücreti 2020

Vize alacak kişilerin belli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bu ücret Konsolosluğun belli bir ücrete tabii içerisinde olup konsolosluk harcı, başvuru merkezi ücreti ve kargo ücreti yer almaktadır. Konsolosluğuna  vize harcı yanı sıra ödenen hizmet bedeli, kargo-kurye ücreti, seyahat sağlık sigortası, biometri işlemi ücretleri gibi ödemeler firmamızın danışmalık olarak alınan ücret olup, Bulgaristan vizesi harç bedeline dahil değildir.

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İrlanda Umuma Mahsus  Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri Türk vatandaşı İrlanda’ya seyahat edecekleri için İrlanda vizesine müracaat etmektir.

Tüm belgeleri eksiksiz hazırlandıktan ve başvuru merkezindeki randevusuz gidilerek başvuru dosyası son halini almaktadır. Dosyanın başvuru merkezinden sonra İrlanda Konsolosluğu’na teslim edilme aşamasından sonra vize kabul ya da ret kararı tamamen konsolosluğa aittir.

Dosya prosedüre alındıktan sonra vizenin çıkma süresi ortalama 7 ila 10 iş günü olacaktır. İşlem süreleri konsolosluğun iş yoğunluğuna, ek evrak veya evrak değişikliği taleplerine, resmi tatil günlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurularının kaç gün sonra sonuçlanacağı değişkenlik gösterebileceği için herhangi bir gecikmenin ve aksamanın yaşanmaması adına vize müracaatlarınız seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinde yapmanızı önermekteyiz.

Firmamız İrlanda vize müracaat sırasında ve vize sonuçlanma aşamasında tüm süreci sizinle beraber takip edebilmekte; bu süreci en basit ve hızlı şekilde geçirmenize yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte vize işlem ve sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup, firmamızın süreç ilgili herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

İrlanda Vize Reddi

İrlanda Vize Reddi Nedenleri

Vize başvuruları olumlu olduğu gibi İrlanda vize reddi ile de sonuçlanabilmektedir. Reddedilmesinin birçok sebebi olabilir.

 • Vize başvuru formlarının eksik ya da hatalı doldurulması,
 • Seyahat amacının net olarak belirtilmemesi,
 • Doğru vize türü ile başvuru yapılmaması,
 • Seyahat giderlerinin karşılanacağını kanıtlayan evrakların (Gelir belgesi, banka hesabı vb.) yetersiz ya da eksik olması,
 • Kişinin seyahat bitiminde kendi ülkesine döneceğine dair yeterli ve ikna edici kanıt sunulamaması,
 • Seyahat planlamasının inandırıcı bulunmaması,
 • Uçak bileti, otel rezervasyon bilgilerin sistemde görünmemesi gibi

Yukarıdaki nedenler bunların en başında gelmektedir. Vize başvurusu yapılırken tüm bu maddelere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

İrlanda Konsolosluğu tarafınıza ret kararını ve nedenlerini açıklayan bir form gönderilir. Bu formda belirtilen nedenleri inceleyip gerekli düzeltmeleri yaparak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır ve ret kararı çıkarsa ücret iadesi yapılamamaktadır.

İrlanda Vizesi Ret İtirazı Nasıl Yapılır?

Ret kararı ile sonuçlanan Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ret kararına temyize gitme ve itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz ilgili konsolosluklara şahsen gidilerek ret kararı hakkında bir dilekçe ya da mail yoluyla yapılabilmektedir. Konsolosluğa yazacağınız itiraz dilekçesinde ya da mailinde İrlanda’ya neden seyahat etmek istediğinizle ilgili detaylı bir iyi niyet mektubu yazmanız çok önemlidir. Bu mektupta mesleki durumunuzu anlatmanız da etkili olacaktır. İtirazınızı mail yoluyla gerçekleştirmeyi tercih ederseniz seyahat hakkında evrakları eklemeniz doğru olacaktır.

Reddi almanız durumunda itiraz işlemleri ve yeniden başvuru yapmak için firmamızca tekrar ilerlemeniz vizenizin olumlu sonuçlanması açısından daha avantajlı olacaktır. Eksiklerin belirlenmesi; seyahat amacına uygun, doğru ve hatasız evraklarla başvuru yapılması, hızlı ve kolay randevu alma konularında firmamızla iletişime geçebilir ve danışmanlık alabilirsiniz.

İrlanda Vizesi için Gerekli Evraklar

STANDART EVRAKLAR (HER BAŞVURU İÇİN OLMASI SORUNLU EVRAKLAR)

Hatırlatma; tüm evrakların ingilizce tercüme yada ingilizce olarak alınması gerekmektedir.

TURİSTİK GİDECEKLER İÇİN BANKA DÖKÜMÜ

 • Şirket çalışanı ise şahsi banka hesap hareketleri dökümü (Son 6 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)
 • Şirket sabihi ise şahsi yada şirket banka hesap hareketleri dökümü (Son 6 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

TİCARİ GİDECEKLER İÇİN EVRAKLAR

 • Şirket Davetiyesi (Firma yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olacak)
 • Şirketin Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

AILE ZIYARETINE GIDECEKLER IÇIN EVRAKLAR

 • Belediye Onaylı Davetiye
 • 3 Aylık Maaş dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa)
 • Şahşi Banka hesap hareketleri dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)

ŞİRKET SAHİBİ VE FİRMA ORTAKLARI İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Tescil Bağ-kur Dökümü (E-Devletten alabilirsiniz)

ŞİRKET ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • SSK İşe giriş bildirgesi
 • SGK Tescil Hizmet dökümü (E-Devlet üzerinden alınıp barkodlu olacak)
 • Maaş Bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Oda sicil kaydı (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Tescil Barkodlu Bağ-kur dökümü (E-Devlet alabilirsiniz)

AVUKATLAR İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi
 • Baro’dan belge (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Avukatlık Kimliği (Fotokopisi)

ÇİFTÇİLER İÇİN

KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Bağlı bulunduğu makamdan onaylı görev ve izin yazısı
 • Resmi kurum görev kimlik kartı fotokopisi (Önlü arkalı)
 • Maaş bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)
 • Bağkur dökümü (Var ise E-Devlet üzerinden alınabilir)

EMEKLİLER İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Emekli cüzdanı veya Emekli yazısı (Emekli olduğu kurumdan)
 • Maaş dökümü (Emekli maaşı alınan bankadan, son 3 aylık güncel bakiye ve kaşe imza)

EV HANIMLARI İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Evlilik Cüzdan (Varsa 2-3 sayfasının fotokopisi)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.

ÖĞRENCİ VE ÇOCUKLAR İÇİN

 • Öğrenci Belgesi (Fotokopisi)
 • 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan seyahat izni için noter tasdikli muvaffakatname (Orijinal ve yeni tarihli olup)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.