Meksika Vizesi

Meksika vizesi

Meksika; (México), resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri, kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan federal cumhuriyet. Kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri; güney ve batıda Atlas Okyanusu; güneydoğuda Guatemala, Belize ve Karayip Denizi; doğuda ise Meksika Körfezi ile komşudur. Yüz ölçümü ile Amerika kıtasındaki altıncı, dünyada ise 13. en büyük bağımsız ülke konumundadır. Federal seviyede resmî bir dil olmasa da ülkede en çok konuşulan dil ve hükûmetin de facto dili İspanyolcadır. Ülke, 31 eyalet ile aynı zamanda ülkenin başkenti ve nüfus bakımından en büyük şehri olan federal bölge statüsündeki Meksiko olmak üzere 32 birinci seviye idari bölümden meydana gelir.

Kolomb öncesi Meksika; Olmek, Toltek, Teotihuacan, Zapotek, Maya ve Aztek başta olmak üzere çeşitli gelişmiş Mezoamerikan uygarlıklara ev sahipliği yapmaktaydı. 1519’da İspanyol İmparatorluğu’nun, Yeni İspanya adıyla hüküm sürmeye başladığı Tenochtitlan’daki merkezinden başlayarak bölgeyi fethetme ve kolonileştirme faaliyetleri 1521’de tamamlandı. Üç yüz yıl kadar İspanyol kolonisi olan bölge, 1821’de koloninin zaferiyle sonuçlanan Meksika Bağımsızlık Savaşı sonrasında Meksika adıyla bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık sonrası dönem ekonomik ve siyasi istikrarsızlıklarla geçti. 1846-48 yılları arasındaki Meksika-Amerika Savaşı sonrasında, ülke topraklarının üçte birine denk gelen kuzeydeki bölgelerden çekilmek ve buraları Amerika Birleşik Devletleri’ne bırakmak zorunda kaldı. Ülke, 19. yüzyıl boyunca Birinci Fransa-Meksika Savaşı, Meksika’ya Fransız müdahalesi, Reform Savaşı, iki farklı dönemde imparatorluk ve bir diktatörlük gördü. 1910’da gerçekleştirilen Meksika Devrimi ile diktatörlük rejimine son verildiği ve günümüzde de yürürlükte olan 1917 Anayasası oluşturularak ülke yönetimi günümüzdeki hâlini aldı.

Ülke ekonomisi en çok, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, üyesi olduğu Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA)’nın diğer üyeleriyle ilişkilidir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)nün, Latin Amerika’dan ilk üyesi olan Meksika; aynı zamanda Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, G8+5, G20, Uzlaşma için Birlik üyesi olup, 2014’ten beri Frankofon’da gözlemci konumundadır. UNESCO’nun Dünya Mirası olarak tanımladığı bölgeler, ülkeyi Amerika kıtasında birinci, dünyada ise yedinci sıraya koymaktadır. 2015 verilerine göre yıllık 32,1 milyon turist ile dünyanın en çok ziyaret edilen dokuzuncu ülkesi olmuştur.

Meksika Vize İşlemleri

Vize Başvurusu için Lütfen İletişime Geçiniz.

Umuma Mahsus Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri  sahibi Türk Vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise vizeden muaftır. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika’ya seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, mutlaka hava yoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini almaktadır.

Meksika vizesi; başvuru için şahsen Meksika konsolosluk bölümden bulunmanıza gerek kalmadan sizin adınıza başvurunuzu tamamlamaktayız. Meksika vizesi elektronik bir vizedir. Tek girişli ve çıktığı andan itibaren 30 gün içerisinde ülkeye giriş yapılmalıdır.

Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

Meksika vize işlemleri, Meksika Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize işlem merkezleri aracılığıyla, konsolosluk ziyareti zorunluluğu bulunmadan alınabilmektedir. Planladığınız Meksika seyahatine uygun vize prosedürleri ve gerekli adımların takibi iletişime geçebilir, hızlandırılmış vize başvuru işlemleriyle seyahat planlarınızı aksatmadan kolay vize hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Meksika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Meksika vizesi için başvuru sahiplerinin seyahat planlarıyla ilişkili form ve evraklarının eksiksiz olarak Meksika Konsolosluğu’na bildirilmesinin ardından, vize değerlendirme süreci Meksika Büyükelçiliği ve konsolosluk yetkilileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Meksika vizesi sonuçlanma süresi vize başvuruları ortalama olarak 1-2 iş günü içerisinde sonuçlanır. Meksika vizesine Türkiye’nin tüm illerinden başvuru yapabilirsiniz.

Meksika vizesi

Meksika Vize Ücreti 2020

Meksika’ ya gerçekleştirilecek vize işlemleri için vize ücreti uygulanmaktadır. Firmamızın aracılığı ile yapıldığından Hizmet ücretini göz önünde bulundurunuz.

  • Meksika Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Meksika Konsolosluğu Türkiye vatandaşlarına e-vize uygulaması yapılmaktadır
  • Elektronik onayın kullanılabilmesi için Meksika’ya gidilecek hava yolu şirketi SAE sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Meksika elektronik vize uygulaması yalnızca hava yolu ile yapılan seyahatlerde geçerlidir.
  • Meksika e-vize ile 30 gün içerisinde ülkeye sadece tek giriş yapabilir.
  • Meksika’ya turistik, ticari, transit, eğitim, dini amaçlı ya da muhabir olarak seyahat planınız varsa e-vize uygulamasından faydalanabilirsiniz.
  • Meksika vizenizi sizin adınıza yapmakta ve takibini sağlamaktayız.

Meksika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Turistik Vize için; Pasaport ön yüzü taranıp edip info@vizeland.com mail adresinden göndermeniz ve vizeniz firmamız tarafında gerçekleşecektir.