Polonya Vizesi

Polonya vizesi

Polonya; (Polska), resmî adıyla Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan bir ülke olan batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Beyaz Rusya, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi’dir.

Polonya; Avrupa Birliği üyesi olup ve Schengen Antlaşması imzalayan bir ülkedir. Polonya’ya seyahat amaçlı edecek olan Umuma mahsus pasaport sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Polonya vizesi alarak bu ülkeye giriş yapmaları gerekmektedir. Polonya ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında vize muafiyeti anlaşması sadece Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen anlaşması gereğince her 180 gün içerisinde 90 gün konaklama süresini aşmamak koşuluyla Polonya seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Polonya Schengen vizesi Avrupa bölgesinde serbest dolaşım hakkı tanıyan vize belgesidir. İlk olarak Polonya’ya seyahati gerçekleştikten sonra diğer Avrupa ülkelere de serbestçe giriş yapabilirsiniz. Yapacağınız Polonya vize ile seyahat edeceğiniz için Schengen bölgesine Polonya ülkesinden giriş yapmanız çok önemlidir. En önemli konu ise vize ile ilk aldığınız ülkeden başlayıp Türkiye’ye dönüş yapmadan Avrupa’nın diğer ülkelerine seyahat edebilirsiniz.

Polonya Vize İşlemleri

Vize Başvurusu için Lütfen İletişime Geçiniz.

Polonya vizesi ile seyahat amaç için başvurun vize türü, seyahat amacınıza göre uygun müracaat yapmanız önemlidir. Çalışma statüsüne göre sizden talep edilen evraklar da farklılık olacaktır. Doğru müracaat, formu doğru bilgilerle doldurulması, Polonya Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin eksiksiz hazırlanarak teslim edilmesi anlamına gelir. Konsolosluğu’na has bir esneklik olarak, bazı belgeleriniz eksik olsa dahi başvurunuz kabul edilir, ancak eksik evraklarla yapılan başvuruların olumlu sonuçlanma ihtimali çok düşük olacaktır.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya’ya seyahate amacına göre; turistik, ticari, aile-arkadaş ziyareti gibi dallara ayrılmakta birlikte her biri için ortak evrak listesi dışında hazırlanacak farklı evraklar da bulunur. Başvuru evrakları ise kişinin özel sektör çalışanı, memur, işveren, öğrenci, ev hanımı, esnaf, çalışmayan veya serbest meslek sahibi olmasına göre değişiklik göstermektedir.

Kişiye uyan vize cinsini göre alakalı vizenin dokümanlarını hazırladıktan sonra ilgili belgeleri yetkilendirdiği müracaat merkezi tarafından istenen belgeleri hazırlamalıdır.

Vize müracaatı için belgeleri eksiksiz ve hatasız hazırlayıp Polonya vizesi nasıl alınır soruya ilgili önemli bir cevap olup başvuru sürecinde konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olan firmamız vasıtasıyla başvuru yapmanız hızlı ve rahat biçimde gerçekleşerek hata yapma ihtimalini ortadan kaldırır. Vize hakkında soruları cevaplama, evrak takibi, randevu alma, vize başvuru formunun doldurulması, vizenin sonuçlanma süreci gibi bütün adımlarda sizlere yardımcı olup ve zaman kaybını engellemektedir. Polonya vize müracaatına başlatmak için bize ulaşıp vize müracaat türüne göre sizlere yardım etmektedir.

Polonya Vizesi Türleri

Uzun süreli vize ve kısa süreli vize olarak iki kısmada olmakta birlikte seyahat süresi 90 günü aşacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Polonya kısa süreli vize ise seyahat süresi 90 günden az olacak şahısların müracaatın Polonya vizesi içinde türlere ayrılmakta olup belirlemeniz gerekmektedir.

Polonya’ya gitmek için nedeniniz ;

 • Tatil amaçlı seyahat ise turistik vize başvurusu,
 • Ticari ya da fuar katılımı amacıyla gidecekseniz ticari vize başvurusu,
 • Aile veya arkadaş ziyaret ise Aile-Arkadaş ziyareti vize başvurusu,
 • Eğitim, kültürel ya da sportif etkinlik için ise Kültürel amaçlı vize başvurusu,
 • Transit geçişleriniz için transit vize başvurusu,

Tarafımızca, Polonya vize başvurusu gerçekleştirecek kişilere ve kurumlara hizmet etmekte olup, işlemlerinizde sizin uğraşacağınız randevu alma, evrakları düzenleme, dosyayı hazır hale getirme, başvuru formu doldurma, otel/uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası konularda yardımcı olup sizlerin yükünü almaktayız.

Polonya Turistik Vizesi (Akraba, Arkadaş Ziyareti)
Aile-Akraba ziyaretleri için Polonya’ya seyahat etmek istiyorsanız, yapılan başvuru olarak ‘Akraba ve Arkadaş ziyareti’ kapsamında vize başvuru yapılması gerekir. Sizi davet eden yaşadığı şehir ’de ikamet eden kişi Belediye ’den davetiye için başvuru yapıp orijinal daveti size kısa zamanda ulaştırmasıdır ve davet edenin kişiye ait bilgilerin bulunduğu pasaport fotokopisi. Davetiye Size ulaştıktan sonra dikkat etmeniz gereken sizin çalışma durumunuz ya da ‘Sponsor’ olarak evraklarınızın hazırlayacaksınız.

Polonya Turistik Vizesi (İşveren)
Polonya, Türkiye arasında iş ticaretinden dolayı iş insanları tarafından tercih edilen bir ülke olsa ’da iş insanları bazen turistik amaçlı ziyaret etmek ister.

Polonya Turistik Vizesi (Çalışan)
Özel şirkette çalışan iseniz Polonya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize başvurusunda bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir.

Polonya Turistik Vizesi (Kamu Çalışanı)
Kamu kurumunda çalışan olarak Polonya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir. Kâr amacı gütmeyen bir kurum olan özel çalışan veya işverenler kadar evrak hazırlamak durumunda kalmamaktadır. Standart belgelerin dışında kurumdan istenilen belgeleri ibraz etmeniz gerekecektir.

Polonya Turistik Vizesi (Emekli)
Aile veya diğer turistik amaçlarla Polonya’ya seyahat etmiş olsalar’da Polonya’ya turistik seyahat etmek isteyen emeklilerin, kendilerinden talep edilen belgeleri hazırlayarak başvuru yapabilirler.

Polonya Turistik Vizesi (Çiftçi)
Mesleği çiftçilik olan vergi levhasıyla faaliyet göstermeyen pek çoğu tarım sigortasına bağlı olarak çiftçilik belgesi almak zorundadır. Çiftçilik işiyle uğraşıyorsanız, vize alabilmek belirli evrakları sunmanız gerekecektir.

Polonya Turistik Vizesi (Öğrenci)
Çalışma hayatında aktif ve maddi yeterlilikleri olmadığından dolayı öğrencilerin eğitim görmeleri nedeniyle masraflarını karşılayacak bir sponsor ihtiyaç duyulur. Polonya turistik vizesini alabilmesi için bu sponsorları ise aile bireyleridir. Sponsor destekli turistik vize başvurularında, sponsor’un çalışma statüsüne göre talep edilen belgelerin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekir. Ayrıca maddi destek verdiği için noter onaylı taahhütname sunması gerekir.

Polonya Turistik Vizesi (Ev Hanımları, Çalışmayan & İşsiz)
Ev hanımı, çalışmayanlar bir kurum ya da özel sektörde düzensiz çalışanlar gerekli evrakları yerine getirdiğini takdirde işsiz olsa dahi vize alabilir. En önemli konu ise seyahat edecek kişinin masraflarını karşılayacak aile bireyin size sponsor olma zorunluğudur. Yakınınız, çalışma durumuna bağlı olarak evraklarını hazırlayarak başvurunuz ve seyahatiniz için size destek olmaktadır. Çalışmayan bazı kişilerin yaşlarından dolayı vize alımında sıkıntılar yaşayabilir. Çalışmadığı için aile bireyin ayrıca maddi destek verdiği için noter onaylı taahhütname sunması gerekir.

Polonya Ticari Vizesi (İşveren, Çalışan)
Ticari amaçla seyahat etmeyi planlayanlar, seyahat amacı olarak Polonya Konsolosluğu tarafından ‘ticari vize’ kapsamında değerlendirilebilmesi için bazı şartları gerekiyor. Bunların en önemlisi, başvuru yapanın mesleğiyle ilgili Polonya’daki bir firmayla görüşmeye yada bir fuara katılacak olmasıdır. Davet eden Polonya firmanın davetiyesi antetli kağıda yazılmış, gidecek olan kişileri pasaport bilgileri ve imzalı ve kaşeli olmalıdır. Davetiye e-mail yoluyla da iletilebilir. Fuar için vize başvurusu yapanların İsimleri görünmesi ve fuar biletlerini ibraz etmeleri avantaj sağlayacaktır.

Polonya vizesi

Polonya Vize Başvuru Adımları

Schengen vizesi ile ülkeye seyahat etmek için firmamızdan destek alarak Polonya vize işlemleri için başvuru konusunda hızlı şekilde yol alabilirsiniz. Polonya vize başvuru ile firmamızla yapacağınızda izleyeceğiniz adımlar bulunmaktadır.

 • Telefon yada ofise gelerek iletişime geçip vize sürecini başlatabilirsiniz. Size sorular yöneltecek ve yanıtlarınız doğrultusunda gerekli evrak bilgilerini printer çıktısı yada mail ortamında gönderilir.
 • Gönderilen evrak listesini eksiksiz tamamlamalısınız ve dosyanızı hazırlamış olursunuz.
 • Sizden istenen tüm evrakları hazırlayarak dosya haline getirdikten sonra şahsen ofislerimize gelerek ya da kargoyla firmamıza ulaştırabilirsiniz.
 • Polonya vize başvurusu için hazırladığınız dosya firmamıza ulaştıktan ve tarafımızca incelendikten sonra varsa eksik ve hatalı evraklarınızın bilgisi sizinle paylaşılacaktır.
 • 25 Eylül 2014’ten itibaren Schengen vize başvurusu yapacakların biometrik bilgilerinin ve parmak izlerinin kaydı zorunlu hale gelmiştir. Bu tarihten sonra herhangi bir Schengen ülkesine biometrik ve parmak izi bilgilerini kaydettirmemiş yada ilk defa vize alacak başvuru sahiplerini bu bilgileri vermek üzere başvuru merkezine temsilcilerimiz davet edecektir. Bu verilerin beyanı sürecinde başvuru sahibine eşlik ederek başvurunun sorunsuz gerçekleşmesini sağlayacaktır. 25 Eylül 2014 sonrasında Schengen vizesi alanların bilgileri 2017 yılından önceki verilen parmak izi olduğundan başvuru merkezine parmak izi beyanı için gelmeleri gerekmektedir. 2017 yılından sonra verilen parmak izi başvuru sahipleri parmak izi için gelmesine gerek yoktur.
 • Biometrik bilgilerini veren ve vermesine gerek olmayan tüm başvuru sahiplerinin vize işlem süreçleri firmamızın kontrolündedir. Polonya vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresinin 7 ila 10 iş günü arasında olacağı öngörülebilir. Bu süreç konsolosluğun ek belge talep etmesi ve konsolosluk resmi tatil günlerine göre değişebilir. Tüm vize işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru sahipleri pasaportlarını ofisimize şahsen gelerek ya da verdikleri adresten kargo yoluyla teslim alabilmektedir.

Polonya Vize Randevusu

Polonya vizesi başvuru için kişilerin randevu alması zorunludur. Polonya Vize Randevusu için başvuru merkezi vize randevusu olmayan kişileri bazı istisnai harici dışında kabul etmemektedir. Konsolosluğa yapılan müracaatların durumuna göre değişiklik olup seyahatin yoğun olduğu bayram, sömestr, yaz tatili dönemlerinde ileri tarihe randevu verileceğinden dolayı seyahat tarihinden en az 1 ay veya en fazla 6 ay önce müracaat etmelisiniz.

Polonya vize müracaat randevu kişiye özel olup belirtilen gün ve saat için geçerlidir. Polonya vize başvuru sahibi şayet randevu günü ve saati Polonya başvuru merkezinde olamazsa Polonya vizesi için yeni bir randevu oluşturması gerekmektedir. Firmamız ile oluşturacağınız Polonya vize randevusu sizin seyahat tarihinize göre, vize başvuru merkezinin ilk müsait günü ve saatinde oluşturulur. Alınan randevu sizin tarafınızdan teyit edilir; belirtilen gün ve saatte yetkili arkadaşlarımızla birlikte Polonya vize başvurunuz sorunsuz şekilde gerçekleştirilir.

Polonya Vize Başvurusu 2020

Polonya’ya vize almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken öncelikle vize çeşidine göre ilgili vize evraklarını öğrenmek olmalıdır. Bunun için size uygun olan Polonya vize başvurusu 2020 yılı güncel evrak listesini hazırlar printer çıktısı veya size mail olarak firmamız iletmektedir.

Kişisel hazırlaması gereken belgelerin yanında statünüze göre iş yerinizden temin edeceğiniz belgelerle, gelirinizi gösteren belgeleri hazırlayarak tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir. Ulaştırdığınız belgeleri tek tek inceleyerek dosyanızı hazırlanır. Randevu gününüz onayınız’dan geçtikten sonra vize başvurusu belirtilen gün ve saatte Polonya vize başvuru merkezine yapılır.

Polonya vize müracaatta dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bölge ayrımı bulunmaktadır. İkamet ettiğiniz yere bağlı konsolosluk bölgesindeki başvuru merkezine müracaat ederken randevu kağıdını ibraz etmeniz gerekir. Randevu onayınızı ibraz  edilmeyen başvuru alınmayacaktır. Eksik ya da hatalı evraklarla yapılan başvurular sizler için problem oluşturabilmektedir. Başvurunuz eksik evrakla kabul edilebilir ve bunun sonucunda vizeniz reddedilebilir; hatalı evraklarla yapılan başvurunuz ise geri çevrilebilir.

Polonya Vize Başvuru Formu

Vizelerinin türüne göre hazırlanması ve doldurulması gereken bazı temel evrakları vardır. Pasaport, biometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, seyahat sigortası ve başvuru formu bu evraklar arasında yer almaktadır.

Başvuru formu size ait bilgilerin doldurulan bir formdur. Size ait bilgilerin kusursuz ve Polonya Konsolosluğunun istediği şekilde doldurulması gerekmektedir. Formu bitip çıktı alınıp üzerinden herhangi bir karalama, oynama yapılmaması gerekmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Polonya vize başvuru formu tarafımızca uygun ve kusursuz şekilde hazırlanır.

Polonya Vize Ücreti 2020

Polonya Konsolosluğuna ödenmesi gereken vize başvuru harcı talep edilen vize türü ve başvuru sahibinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Bu ücret Schengen üye ülkelerin belli bir ücrete tabii içerisinde olup konsolosluk vize harcı, başvuru merkezi ücreti, seyahat sağlık sigortası, firmamızın danışmalık olarak alınan yer almaktadır.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen vize başvurusu için gerekli tüm belgeleri eksiksiz hazırlandıktan ve başvuru merkezindeki randevuya gidilerek biometrik veri kaydı yapıldıktan sonra başvuru dosyası son halini almaktadır. Dosyanın başvuru merkezinden sonra Polonya Konsolosluğu’na teslim edilme aşamasından sonra vize kabul ya da ret kararı tamamen konsolosluğa aittir.

Dosya prosedüre alındıktan sonra vizenin çıkma süresi ortalama 7 ila 10 iş günü olacaktır. İşlem süreleri konsolosluğun iş yoğunluğuna, ek evrak veya evrak değişikliği taleplerine, resmi tatil günlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurularının kaç gün sonra sonuçlanacağı değişkenlik gösterebileceği için herhangi bir gecikmenin ve aksamanın yaşanmaması adına vize müracaatlarınız seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinde yapmanızı önermekteyiz.

Firmamız Polonya vize müracaat sırasında ve vize sonuçlanma aşamasında tüm süreci sizinle beraber takip edebilmekte; bu süreci en kolay ve hızlı şekilde geçirmenize yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte vize işlem ve sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup, firmamızın süreç ilgili herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Polonya Vize Reddi

Polonya Vize Reddi Nedenleri

Vize başvuruları olumlu olduğu gibi Polonya vize reddi ile de sonuçlanabilmektedir. Reddedilmesinin birçok sebebi olabilir.

 • Vize başvuru formlarının eksik ya da hatalı doldurulması,
 • Seyahat amacının net olarak belirtilmemesi,
 • Doğru vize türü ile başvuru yapılmaması,
 • Seyahat giderlerinin karşılanacağını kanıtlayan evrakların (Gelir belgesi, banka hesabı vb.) yetersiz ya da eksik olması,
 • Kişinin seyahat bitiminde kendi ülkesine döneceğine dair yeterli ve ikna edici kanıt sunulamaması,
 • Seyahat planlamasının inandırıcı bulunmaması,
 • Uçak bileti, otel rezervasyon bilgilerin sistemde görünmemesi gibi

Yukarıdaki nedenler bunların en başında olup vize başvurusu yapılırken tüm bu maddelere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Polonya Konsolosluğu tarafınıza ret kararını ve nedenlerini açıklayan bir form gönderilir. Bu formda belirtilen nedenleri inceleyip gerekli düzeltmeleri yaparak yeniden başvuru yapabilirsiniz. Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır ve ret kararı çıkarsa ücret iadesi yapılamamaktadır.

Polonya Vizesi Ret İtirazı Nasıl Yapılır?

Ret kararı ile sonuçlanan Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ret kararına temyize gitme ve itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz ilgili konsolosluklara şahsen gidilerek ret kararı hakkında bir dilekçe ya da mail yoluyla yapılabilmektedir. Konsolosluğa yazacağınız itiraz dilekçesinde ya da mailinde Polonya’ya neden seyahat etmek istediğinizle ilgili detaylı bir iyi niyet mektubu yazmanız çok önemli olup bu mektupta mesleki durumunuzu anlatmanız da etkili olacaktır. İtirazınızı mail yoluyla gerçekleştirmeyi tercih ederseniz seyahat hakkında evrakları eklemeniz doğru olacaktır.

Reddi almanız durumunda itiraz işlemleri ve yeniden başvuru yapmak için firmamızca tekrar ilerlemeniz vizenizin olumlu sonuçlanması açısından avantajlı olacaktır. Eksiklerin belirlenmesi; seyahat amacına uygun, doğru ve hatasız evraklarla başvuru yapılması, hızlı ve kolay randevu alma konularında firmamızla iletişime geçebilir ve danışmanlık alabilirsiniz.

Polonya Vizesi için Gerekli Evraklar

STANDART EVRAKLAR (HER BAŞVURU İÇİN OLMASI SORUNLU EVRAKLAR)

TURİSTİK GİDECEKLER İÇİN BANKA DÖKÜMÜ

 • Şirket çalışanı ise şahsi banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)
 • Şirket sabihi ise şahsi yada şirket banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

TİCARİ GİDECEKLER İÇİN EVRAKLAR

 • Şirket Davetiyesi (Firma yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olacak)
 • Şirketin Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

AILE ZIYARETINE GIDECEKLER IÇIN EVRAKLAR

 • Belediye Onaylı Davetiye
 • 3 Aylık Maaş dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa)
 • Şahşi Banka hesap hareketleri dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)

ŞİRKET SAHİBİ VE FİRMA ORTAKLARI İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Tescil Bağ-kur Dökümü (E-Devletten alabilirsiniz)

ŞİRKET ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • SSK İşe giriş bildirgesi
 • SGK Tescil Hizmet dökümü (E-Devlet üzerinden alınıp barkodlu olacak)
 • Maaş Bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Oda sicil kaydı (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Tescil Barkodlu Bağ-kur dökümü (E-Devlet alabilirsiniz)

AVUKATLAR İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi
 • Baro’dan belge (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Avukatlık Kimliği (Fotokopisi)

ÇİFTÇİLER İÇİN

KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Bağlı bulunduğu makamdan onaylı görev ve izin yazısı
 • Resmi kurum görev kimlik kartı fotokopisi (Önlü arkalı)
 • Maaş bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)
 • Bağkur dökümü (Var ise E-Devlet üzerinden alınabilir)

EMEKLİLER İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Emekli cüzdanı veya Emekli yazısı (Emekli olduğu kurumdan)
 • Maaş dökümü (Emekli maaşı alınan bankadan, son 3 aylık güncel bakiye ve kaşe imza)

EV HANIMLARI İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Evlilik Cüzdan (Varsa 2-3 sayfasının fotokopisi)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.

ÖĞRENCİ VE ÇOCUKLAR İÇİN

 • Öğrenci Belgesi (Fotokopisi)
 • 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan seyahat izni için noter tasdikli muvaffakatname (Orijinal ve yeni tarihli olup)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.