Romanya Vizesi

Romanya vizesi

Romanya; (România, Romıniya), Orta Avrupa’nın güney doğusunda, Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde bulunan bir ülke. Ülke kuzeyde ve kuzeydoğuda Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan, güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ile komşudur. Ayrıca ülkenin doğuda Karadeniz’e kıyısı vardır.

Avrupa Birliği üyesi olan ülke birlik ülkeleri içinde 7. büyük yüzölçümü, 9. büyük nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti konumundaki Bükreş, nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en büyük 6. kentidir. Erdel bölgesinin büyük kentlerinden Sibiu, 2007 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Romanya, Avrupa Birliği, Frankofon, Latin Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü gibi uluslararası kuruluşlara üyedir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının seyahat etmek için almaları gerekmektedir. Resmi diplomatik, hususi ve hizmet pasaport hamili Türk vatandaşlarının Romanya’ya yapacakları 6 ayda gün içindeki 90 günlük turistik ziyaretlerinde ise, vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Romanya, vize için talep ettiği belgeler hakkındaki bilgilere Romanya’nın Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul ve İzmir’deki Başkonsoloslukları tarafından belgeler ve Romanya konsolosluk vize alımı konusunda yapılmaktadır.

Romanya Vize İşlemleri

Vize Başvurusu için Lütfen İletişime Geçiniz.

Öte yandan, bir Schengen ülkesi tarafından düzenlenmiş Schengen Vizesi ile geçerli çok girişli vize veya oturma izni sahibi Türk vatandaşları, 1 Şubat 2014 tarihinden geçerli olmak üzere, ayrıca Romanya vizesine ihtiyaç duymadan Romanya’ya giriş yapılır ve son 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkede kalabilmektedir. Koşullara uymayan Türk vatandaşları Romanya’ya turistik amaçla seyahat etmek istedikleri takdirde Romanya’nın kendilerine en yakın dış temsilciliğinden giriş vizesi almak durumundadırlar. Sınır kapısında vize alınması mümkün değildir.

Romanya Vize İstiyor mu?

Romanya vizesi; vize rejimi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların, seyahat öncesi bu ülke için vize almaları gerekmekte olup Schengen vizesi yerine kendi vizesi olan Romanya Vizesi vermektedir. Buna göre yapılacak vize başvurusu hangi tür bir vizeye ihtiyaç duyulup bu karara göre vize başvurusu yapılacak evraklara göre hazırlanmalıdır. Avrupa Birliği’ne (AB) üye olan ülke sınırları içerisinde olan Romanya’ya seyahat amaçlı Türk Vatandaşlarımız vize başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapacak olan pasaport sahipleri kişisel statüsüne göre Romanya vize evrakları, 2020 yılına ait firmamızı arayarak gerekli evrakları ve vize işlemleri için dokümanları e-posta yollayıp daha sonra ofisimize elden veya kargo ile ulaştırabilirsiniz.

Romanya Vizesi Türleri

Romanya vize türü olarak çeşitlilik olup seyahat edeceğiniz türe göre belirtilen vize türlerini seçebilirsiniz. Transit vizesi,  Turistik vize, Ticari Vize ve Aile Ziyareti Vizesi olarak vize türleridir.

Romanya Vizesi İle Avrupa’ya Gidilir Mi?

Romanya, Avrupa Birliği üyeleri olmalarına rağmen, henüz Schengen bölgesine kabul olmamakla birlikte alınan Romanya vizesi ile seyahatlerinde Schengen ülkelerine seyahat yapılamamaktadır.

Schengen Vizesi ile Romanya’a Giriş Yapılabilir mi?

Avrupa Birliği sınırları içerisinde alınan Schengen vizesi kullanım alanına sahip olsa da ilk Romanya’ya seyahatinize önce mutlaka Schengen vizesini aldığınız ülkeden seyahat etmeniz gerekmekir.

Schengen vize rejimi kapsamında, Schengen vizesini ilk defa kullanırken vizenin alındığı ülkeden seyahate başlama zorunluluğu getirmiş olup daha sade bir dil ile açıklayacak olursak eğer, Yunanistan Konsolosluğu aracılığıyla alınmış çoklu giriş Yunanistan Schengen vizesi ile önce Yunanistan’a giriş yapıp buradan Romanya’ya geçiş yapabilirsiniz. Suistimal olarak alınan Fransa vizesi ile direk olarak Romanya giriş yapabilirsiniz daha sonra 2  hafta sonrası Fransa’ya giriş yapabilirler ancak daha sonraki vize başvurularda alınan vize doğru kullanılmamış olur. Bu ise sonraki vize başvurularında talebin geri çevrilmesine veya sürecin uzatılmasına neden olabilir.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vizesi başvuru yapacağınız seyahat amacına göre vize türü kapsamında talep edilen evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Romanya kısa süreli C tipi vize kategorisi altında turistik, ticari, aile ziyareti vize türleridir.  D tipi vize ise 6 aydan 90 günden fazla kalış için çalışma ve oturma başvuru yapılan vize türüdür.

Romanya turistik seyahatlerde vizeleri genel olarak en fazla 15 güne kadar onaylanmakla olup, Ticari, ziyaret vizeler uzun süreli ve  devamlı seyahat edecek vatandaşların Romanya seyahat gerekçelendirdiği takdirde uzun süreli çok giriş çıkışlı olarak çıkabilirler.

Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya vizesi başvuru formu, Romanya Konsolosluğun resmi İnternet sitesinde başvuru yapılmaktadır. Yapılan başvurun bitiminde başvuru çıktısı alınıp Romanya seyahat hazırlanacak belgeler ile Romanya Konsolosluğuna sunulur. Hazırlanan formda vize başvurusu yapan kişi ile ilgili tüm bilgiler ve ne sebeple gidileceği ve ne kadar kalınacağı gibi bilgiler de bulunması gerekiyor.
Vize isteğinde bulunan kişiler hakkında hazırlanan formdaki bilgiler, sunulacak olan diğer talep edilen evraklarla uyuşması gerekir. Doğru olmayan bilgilerin yazılması ise Romanya vize başvurusunun ret sebepleri arasında yer alır. Formu vize talebinde bulunan kişi istenirse tarafımca hazırlanıp başvurunuz yapmaktayız.

Romanya Vize Randevu

Seyahat amaçlı C tipi Romanya vizeleri için Romanya vize randevusu alınması gerekmektedir. Yapılan başvuru formunda verilen mail adresinize Romanya Konsolosluğu tarafından randevu günü ve saati verilmektedir.  Kısa süreli Romanya vize başvuru işlemlerinizde firmamız tarafından yapılmaktır. Firmamızı arayarak gerekli evrakları güncel evrak listesini E-posta yoluyla temin ettikten sonra evraklarınızı ofisimize şahsen ya da kargo yoluyla evraklarınızı ulaştırabilirsiniz.

Romanya Vizesi Başvuru Ücreti

Romanya Konsolosluğuna ödenmesi gereken başvuru vize harcı talep edilen vize türü ve başvuru sahibinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Konsolosluğuna  vize ücretinin yanı sıra ödenen hizmet bedeli, kargo-kurye ücreti, seyahat sağlık sigortası, ücretleri gibi ödemeler firmamızın danışmalık olarak alınan ücret olup, Romanya vizesi harç bedeline dahil değildir.

Romanya vizesi

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Seyahat planı yapılmadan önce başvurunuzu için bizimle iletişime geçip gerekli evraklarınız planlayıp işlemlerinizi başlatmaktayız. Romanya vizesi başvurusu yapıldıktan sonra 4 iş günü sonrası vize çıkmaktadır. Planlanan seyahat başvuru sürecini 1 ay öncesinden başlatabilirsiniz.

Romanya Vizesi ile Şahsi Araçla Nasıl Gidilir?

Romanya’ya araba ile gidilecekse eğer araba ilgili tüm evraklarıyla birlikte Romanya konsolosluğuna sunulması gerekmektedir. Başvuru sonucunda vizeniz ulaşım olarak araba olduğu için bu sunulması gerek olur alınacak vize işlemlerinde vizenin sonucu belli olacaktır.  Romanya’ya seyahat planlayanlar şahsi araç gidilecek ise bir kaç husus bulunmaktadır. İlk olarak kullanılan otomobil bir şirket adına veya başka şahsa kayıtlıysa Romanya’ya gidecek olan kişi aracı sadece vekalet alarak kullanma hakkı olur ve ve tercüme de edilmelidir. Araç için Yeşil Sigortası olması gerekmektedir. Yeni başlanan Uluslararası ehliyet sahip olması gerekiyor yoksa ise ehliyet değişimi yapması gerekir. Romanya üzerinden Avrupa’ya transit olarak geçen araçların ayrıca otoyolları kullanabilmek için “vignette” ismi verilen taşıt pulu da alması gerekir. Taşıt pulunu sınırlardan, benzinciler ve postanelerden satın alabilirsiniz.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 ŞİRKET SAHİBİ VE FİRMA ORTAKLARI İÇİN
 • Pasaport ve/veya Eski pasaport (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
 • Fotoğraf (3 ay içinde çekilmiş 2 adet yeni çekilmiş biometrik özelliklere sahip)
 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Bağ-kur Dökümü (E-Devlet alabilirsiniz)
 • Şahşi Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)
 • Gayrimenkul evrakları (Varsa tapu, arsa, araç ruhsatı gibi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünde ikamet kağıtı (E-devlet üzerinden)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Orijinal veya E-devlet üzerinden alınabilir)
ŞİRKET ÇALIŞANLARI İÇİN
 • Pasaport ve/veya Eski pasaport (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
 • Fotoğraf (3 ay içinde çekilmiş 2 adet yeni çekilmiş biometrik özelliklere sahip)
 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • SSK İşe giriş bildirgesi
 • SGK Tescil Hizmet dökümü barkodlu (E-Devlet üzerinden alınıp barkodlu olacak)
 • Maaş Bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)
 • Şahşi Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)
 • Gayrimenkul evrakları (Varsa tapu, arsa, araç ruhsatı gibi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünde ikamet kağıtı (E-devlet üzerinden)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Orijinal veya E-devlet üzerinden alınabilir)
SERBEST MESLEK SAHİPLERİ İÇİN
 • Pasaport ve/veya Eski pasaport (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
 • Fotoğraf (3 ay içinde çekilmiş 2 adet yeni çekilmiş biometrik özelliklere sahip)
 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Oda sicil kaydı (Varsa yeni orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Bağkur dökümü (E-Devlet alabilirsiniz)
 • Şahsi banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)
 • Gayrimenkul evrakları (Varsa tapu, arsa, araç ruhsatı gibi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünde ikamet kağıtı (E-devlet üzerinden)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Orijinal veya E-devlet üzerinden alınabilir)
AVUKATLAR İÇİN
 • Pasaport ve/veya Eski pasaport (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
 • Fotoğraf (3 ay içinde çekilmiş 2 adet yeni çekilmiş biometrik özelliklere sahip)
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi
 • Baro’dan belge (Varsa yeni orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Avukatlık Belgesi
 • Şahsi banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)
 • Gayrimenkul evrakları (Varsa tapu, arsa, araç ruhsatı gibi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünde ikamet kağıtı (E-devlet üzerinden)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği(Orijinal veya E-devlet üzerinden alınabilir)
ÇİFTÇİLER İÇİN
 • Pasaport ve/veya Eski pasaport (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
 • Fotoğraf (3 ay içinde çekilmiş 2 adet yeni çekilmiş biometrik özelliklere sahip)
 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Ziraat odasından çiftçilik belgesi (Orijinal ve yeni tarihli)
 • Bağkur dökümü (E-Devlet üzerinden alınabilir)
 • Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)
 • Gayrimenkul evrakları (Varsa tapu, arsa, araç ruhsatı gibi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünde ikamet kağıtı (E-devlet üzerinden)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Orijinal veya E-devlet üzerinden alınabilir)
KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN
 • Pasaport ve/veya Eski pasaport (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
 • Fotoğraf (3 ay içinde çekilmiş 2 adet yeni çekilmiş biometrik özelliklere sahip)
 • Bağlı bulunduğu makamdan onaylı görev ve izin yazısı
 • Resmi kurum görev kimlik kartı fotokopisi (Önlü arkalı)
 • Maaş bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)
 • Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)
 • Gayrimenkul evrakları (Varsa tapu, arsa, araç ruhsatı gibi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünde ikamet kağıtı (E-devlet üzerinden)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Orijinal veya E-devlet üzerinden alınabilir)
EMEKLİLER İÇİN
 • Pasaport ve/veya Eski pasaport (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
 • Fotoğraf (3 ay içinde çekilmiş 2 adet yeni çekilmiş biometrik özelliklere sahip)
 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Emekli cüzdanı veya Emekli yazısı (Emekli olduğu kurumdan)
 • Maaş dökümü (Emekli maaşı alınan bankadan, son 3 aylık)
 • Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)
 • Gayrimenkul evrakları (Varsa tapu, arsa, araç ruhsatı gibi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünde ikamet kağıtı (E-devlet üzerinden)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Orijinal veya E-devlet üzerinden alınabilir)
EV HANIMLARI İÇİN
 • Pasaport ve/veya Eski pasaport (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
 • Fotoğraf (3 ay içinde çekilmiş 2 adet yeni çekilmiş biometrik özelliklere sahip)
 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Ailenin geçimi sağlayan kişilerin, gelirlerini belirten evraklar
 • Geçimi sağlayan kişilerin, şahsi Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)
 • Evlilik Cüzdan (2-3 sayfasının fotokopisi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünde ikamet kağıtı (E-devlet üzerinden)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Orijinal ve yeni tarihli – Evlenmeden öncesi ve sonrası)
ÖĞRENCİ VE ÇOCUKLAR İÇİN
 • Pasaport ve/veya Eski pasaport (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
 • Fotoğraf (3 ay içinde çekilmiş 2 adet yeni çekilmiş biometrik özelliklere sahip)
 • Öğrenci Belgesi (Fotokopisi)
 • 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan seyahat izni için noter tasdikli muvaffakatname (Orijinal ve yeni tarihli olup)
 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Öğrencinin geçimi sağlayan kişilerin, gelirlerini belirten evraklar
 • Geçimi sağlayan kişilerin, şahsi Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünde ikamet kağıtı (E-devlet üzerinden)
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği (Orijinal veya E-devlet üzerinden alınabilir)
SİGORTA