Rusya Vizesi

Rusya vizesi

Rusya; (Росси́я, Rossiya) veya resmî adıyla Rusya Federasyonu,  Kuzey Avrasya’da yer alan bir ülkedir. Kuzeybatıdan güneydoğuya Rusya, Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore ile komşudur. Deniz sınırı olarak Ohotsk Denizi ile Japonya ve Bering Boğazı ile bir ABD eyaleti olan Alaska ile de komşudur. Yüz ölçümü ile dünyanın en geniş ülkesidir ve dünya yaşam alanının sekizde birini kapsar. Rusya aynı zamanda 2014 yılı itibarı ile 144 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık dokuzuncu ülkesidir. Kuzey Asya’nın tamamına ve Doğu Avrupa’nın büyük bir kısmına uzanan Rusya, dokuz zaman dilimine yayılır ve üzerinde çok çeşitli çevre ve yer şekilleri bulunur.

Rusya’nın tarihi 3. ve 8. yüzyıllar arasında Avrupa’da tanınan bir grup olarak ortaya çıkan Doğu Slavları ile başlar 9. yüzyılda Varegler tarafından kurulan ve yönetilen Orta Çağ Kiev Rus Devleti ortaya çıkar. 988 yılında Bizans İmparatorluğu’ndan Ortodoks Hıristiyanlığı kabul edilerek, sonraki milenyum için Rus kültürü tanımlanan Bizans ve Slav kültürleri sentezi başladı. Daha sonra bir dizi küçük devletler halinde parçalandı ve topraklarının çoğunluğu Moğollar tarafından istila edilip Altın Orda Devleti’nin kolları haline gelmiştir. Altın Orda Devleti’nden bağımsızlığını ilan eden Rus prenslikleri yavaş yavaş yeniden birleşip Moskova Knezliği’ni kurmuş ve Kiev Knezliği’nin kültürel ve siyasi mirasının ardılı olmuştur. 18. yüzyıla gelindiğinde, büyük ölçüde fetih, ilhak ve keşif yoluyla Avrupa’da Polonya’dan Kuzey Amerika’da Alaska’ya kadar uzanan tarihin en büyük üçüncü imparatorluğu olan Rus İmparatorluğu haline geldi.

1917 Ekim Devrim’inden sonra Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti, dünyanın ilk anayasal sosyalist devleti ve II. Dünya Savaşı’nda Müttefiklerin zaferinde belirleyici bir rol oynayan tanınmış bir Süper güç olan Sovyetler Birliğinin en büyük ve önde gelen kurucusu oldu. Sovyetler döneminde dünyanın ilk yapay uydusu ve ilk insanlı uzay uçuşu dahil olmak üzere, 20. yüzyılın en önemli teknolojik başarıları gerçekleştirildi. Rusya Federasyonu, Sovyetler’in dağılmasının ardından 1991’de kurulmuştur ve SSCB’nin ardılı olarak tanınmaktadır.

Rusya Vize İşlemleri

Vize Başvurusu için Lütfen İletişime Geçiniz.

Rusya ekonomisi, GSYİH’ye göre dünyanın en büyük dokuzuncu ve satın alma gücü paritesi göre altıncı ekonomisidir. Rusya dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarından birine sahiptir ve dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz üreticilerindendir. Rusya, tanınmış beş nükleer silahlı devletten biridir ve dünyanın en büyük kitle imha silah stoklarına sahiptir. Rusya, büyük güçlerden biri olup Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi, G8, G20, Avrupa Konseyi, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği, Şanghay İşbirliği Örgütü, Avrasya Ekonomi Topluluğu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Dünya Ticaret Örgütü üyesi ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun önde gelen üyesidir.

Rusya ve Türkiye arasındaki vize serbestliği dolayı 1 Ocak 2016 yılında Rusya Federasyonu tarafından son erdirilmiş olup Rusya’ya vize almak zorunda kalan umuma mahsus sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize alma zorunluluğu hala devam etme olup, 1 Eylül 2019’dan itibaren yürürlüğe giren uygulamayla ile Hizmet ve Hususi sahibi olan kişiler Rusya’ya vizesiz olarak seyahat edebiliyor.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vize işlemleri için yapılacak başvuru için seyahat amacınıza ve kalış süresine göre çok evrak istemeyen Rusya seyahat amacına göre dahil olmak üzere umuma mahsus pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize uygulamaları verilen vizelerle Rusya, topraklarına giriş yapmakta olup vize işlemlerine tabidirler.

Rusya Vize Türleri

Rusya’ya gerçekleştireceğiniz seyahat amacınıza göre net bir şekilde karara bağlanması gerekmektedir. Rusya başlıca vize türleri ise; Rusya Turist Vizesi, Rusya Ticari Vizesi, Rusya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi, Rusya Çalışma Vizesi, Rusya Eğitim Vizesi, Rusya Transit Vizesi’dir.

Rusya’ya gezi amaçlı gidecek olan şahıslar Rusya Turistik Vizesi, iş amaçla ziyaret edecek kişiler Rusya Ticari Vizesi, aile ve arkadaşlarını ziyaret etmek için Rusya Aile-Arkadaş Ziyareti Vizesi, Rusya’da eğitim görmek isteyen kişiler Rusya Eğitim Vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

Vizeler için geçerlilik süresi 15 gün ile 90 gün arasında değişmektedir.

Rusya Vize Kaç Günde Çıkar?

Evraklarınız tarafımıza ulaştıktan sonra başvuru gününden itibaren ortalama olarak 4 – 7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Rusya ekspres (VIP) vizesinin ortalama çıkış süresi ise ortalama olarak 2 iş günüdür. Rusya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın işlemlerine 15 önceden başlamalarını tavsiye etmekteyiz.

Yabancılar İçin Rusya Vizesi

Türkiye’de yaşayan yabancılar için Rusya Konsolosluğu yasal mevzuata uygun olarak en az 90 gün kesintisiz süreyle Türkiye Cumhuriyeti’nde kalma iznini belgeleyen evrak olarak öğrenci veya çalışma izin belgesi ile geçici süreli ikamet etme izin belgesini beyan etmesini isteyebilir.

Türkiye’de ikamet izni olan vatandaşlarının da Rusya turistik vize başvurusunda bulunabilmeleri için Rusya’dan davetiye temin etmeleri gerekmektedir. Bazı durumlarda Türkiye ikamet izni olan yabancıların başvuru için Rusya konsolosluğuna şahsen çağıra bilmektedir.

Rusya vizesi

Rusya Vizesi Başvuru Formu

Rusya vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar da mevcuttur. Vize işlemleri başlatmadan önce vize başvuru formunu tarafımca verdiğiniz bilgilerini hatasız olarak forma yazmaktayız. Yazım karakterinden dolayı formda kusursuz olmak zorundadır.

Vize Alacak olan kişinin Rusya vizesinde (Rus ve Latin alfabe harfleri ile) doğum tarihi, cinsiyet, vatandaşlık, evrak numarası, vizenin veriliş tarihi, verilen izin süresi, Rusya’ya giriş davetiyesi numarası, vizesinin geçerlilik süresi, ziyaretinin amacı, kişiyi davet eden kurum veya davet eden tüzel kişiye ait bilgiler ve vize giriş sayısı gibi bilgiler bulunmaktadır.

Rusya Vizesi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rusya’ya tatil amaçlı seyahat etmek isteyen Türkiye Vatandaşlara verilen vize süresi gelende tek girişli olmakla birlikte uzun süreli vize verilmemektedir. Vize uygulama ücretlerine ek olarak bazı durum iki girişli verilmektedir.

Ticari amaçla gidilecekse eğer Rusya’daki firmada sizin adınıza Dış İşleri bakanlığa başvurması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken isminizde Türkçe Karakter söz konusu olursa isminiz düzgün yazılması gerekmektedir. Yanlış yazılan davetiyedeki isim geçersiz kılınır. Davetiye süresine göre’de vizenizi süresi belli olur.

Rusya Vizesi için Gerekli Evraklar

Rusya Vizesi için; Vize Başvuru Merkezinden, 15 günlük veya 30 güne kadar turistik, ticari, amaçla yapacağınız kısa süreli vize başvurular için gerekli belgeler;

Hatırlatmalar

  • Ticari vize için Dışişleri Bakanlığından onaylı elektronik davetiye olması gerek. Gelen davetiye göre vize süresi belli olur.

Turistik Rusya Vizesi İçin

  • Pasaportunuz (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
  • Fotoğraf (2 adet yeni çekilmiş normal resim)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Ticari Rusya Vizesi İçin

  • Pasaportunuz (Pasaportun Bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli olması gerekmektedir)
  • Fotoğraf (2 adet yeni çekilmiş normal resim)
  • Orijinal Davetiye – Bakanlıktan onaylı elektronik davetiye olması gerekir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi