Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi

Yunanistan; (Ελλάδα) ya da resmî adıyla Helen Cumhuriyeti, eskiden Hellas Balkanlar’da bir ülkedir. Balkan Yarımadası’nın güney ucunda kuzeybatıda Arnavutluk, kuzeyde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Bulgaristan, kuzeydoğuda ise Türkiye ile sınır olup Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişiminde konumlanır.

Yunanistan, bir Avrupa Birliği üyesi olup ve Schengen Antlaşması imzalayan bir üyedir. Yunanistan ülkesine seyahat edecek olan Türk vatandaşı, Yunanistan vizesi alarak bu ülkeye giriş yapmaları zorunludur. Yunanistan ile Türkiye Cumhuriyeti devletleri arasında vize muafiyeti anlaşması sadece resmi pasaport sahipleri için sınırlı olup, Umuma mahsus pasaport sahip Yunanistan vize işlemlerine tabiidir. Diğer pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen anlaşması gereğince her 6 ay içerisinde 90 gün konaklama süresini aşmamak koşuluyla Yunanistan seyahatlerinde vizeden muaftırlar. İlgili Yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri veya akredite olarak kayıtlı olan turistik seyahat acenteleri tarafından, Yunanistan Konsolosluğuna gönderilir.

Türkiye’nin Sınır kapısı olan ve Ege deniziyle karşılık bulunan komşumuz Yunanistan, yakınlığının yanı sıra denizi, kültürü, tarihi doğal güzellikleriyle en popüler hedeflerden biridir. Yunan Adalarının yakınlığı ile yapılan seyahatlerde sağladığı kolaylıklar sayesinde özellikle Ege Bölgesi’nde yoğun talep görmesine neden olmaktadır.

Yunanistan, turistik ve ticari açıdan birçok yabancı için cazibe merkezi konumunda bulunur. Yunanistan, makul fiyatı ile hizmetleri, zengin kültürü, tarihi ve doğasıyla son yıllarda Türklerin de en tercih ettiği ülkelerin biridir. Ayrıca, Balkanlar ve Türkiye ile kesişen yolları ile Akdeniz’e açılan limanları vasıtası ile uygun bir ticaret kapısı konumunda da bulunuyor. İş ve tatil uygunluğu, yapılan ziyaretlerin artmasını sağlıyor.

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşlarından, vize alma zorunluluğu getiriyor. Avrupa Birliği üyesi ve Schengen’e üyesi olan ülkelerin vatandaşları dışında kalan vatandaşlara Schengen Anlaşması kuralları doğrultusunda vize verir. Uyguladığı vize politikasına göre; anlaşma dışında kalan tüm ülke vatandaşlarının ve Türkiye dahil, Yunanistan vizesi için başvurması gerekir.

Yunanistan Vize İşlemleri

Vize Başvurusu için Lütfen İletişime Geçiniz.

Yunanistan, 227 tanesinde yaşanılan çok sayıda adaya sahip olup kıyı şeridiyle bu alanda Akdeniz Havzası’nda birinci, dünyada ise on birinci sıradadır. Yüzde sekseni dağlık olan ülkenin en yüksek dağı 2.918 metrelik Olimpos Dağı’dır.

Yunanistan; demokrasi, Batı felsefesi, Olimpiyat Oyunları, Batı edebiyatı, tarih yazımı, siyaset bilimi, önemli bilimsel ve matematiksel ilkeler ile Batı dramasının doğduğu yer olması nedeniyle Batı uygarlığının beşiği kabul edilir. Yunanlar, MÖ sekizinci yüzyıldan itibaren tüm Akdeniz ve Karadeniz’e yayılan ve polis olarak bilinen birçok bağımsız şehir devleti kurdular. II. Filip MÖ dördüncü yüzyılda Yunan ana karasının çoğunu birleştirirken oğlu III. Aleksandros, antik dünyanın büyük bir kısmını fethederek Yunan kültürünü ve bilimini Doğu Akdeniz’den İndus Nehri’ne kadar yaydı. MÖ ikinci yüzyılda Roma tarafından ilhak edilen Yunanistan, Roma İmparatorluğunun ve Yunan dili ve kültürünün baskın olduğu ardılı Bizans İmparatorluğunun ayrılmaz bir parçası olur. Birinci yüzyılda Rum Ortodoks Kilisesi’nin kuruluşu, modern Yunan kimliğini şekillendirdi ve Yunan geleneklerini Ortodoks dünyasına yaymıştır. On beşinci yüzyılın ortalarında Osmanlı egemenliği altına giren Yunanistan’ın modern bir ulus devlet olarak ortaya çıkışı, verdiği bağımsızlık savaşının ardından 1830’da gerçekleşti. Yunanistan’ın sahip olduğu on sekiz UNESCO Dünya Mirası, ülkenin zengin tarihsel geçmişini yansıtmaktadır.

Yunanistan; Birleşmiş Milletler’in bir kurucusu, Avrupa Birliğinin bir üyesi ve 2001’den beri euro bölgesinin bir parçasıdır. Ayrıca aralarında Avrupa Konseyi, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Frankofon’un da bulunduğu pek çok uluslararası kuruluşa üyedir. Kültürel mirası, turizm sektörü, taşımacılık sektörü ve jeostratejik önemi nedeniyle bir orta güç olarak sınıflandırılmaktadır. Balkanlar’ın en büyük ekonomisi ve önemli bir bölgesel yatırımcısıdır.

Yunanistan Schengen Vizesi Nedir?

Vize rejimi çerçevesinde, diğer ülkelerin vatandaşlarına farklı vize taleplerinde bulunabilir. Vize, temel olarak Schengen vizesi Avrupa bölgesinde serbest dolaşım hakkı tanıyan bir belgedir. Avrupa Birliği ülkesi olan Yunanistan ve Schengen Anlaşması taraf olan ülkelerin vatandaşları, Schengen sınırları içinde vizeye ihtiyaç olmadan seyahat edebilme, yaşama ve çalışma hakkına sahip olurlar. Anlaşmaya dahil olmayan ülke vatandaşlarının  ve Türkiye vatandaşlarının da bu bölgede yer alan bir ülkeye seyahat edecekleri zaman  Yunanistan’a gidebilmek için seyahat amaçlarına göre bir Schengen vizesi almaları gerekir.

Yunanistan Vizesi Alacakların Dikkatine!
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti damgası olan pasaport sahipleri ülkeye giriş izni ve Schengen vizesi vermemektedir.  Daha önceden KKTC’ye giriş yapan ve Yunanistan’a tekrar seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları pasaportlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Yunanistan Vizesi Türleri

Yapılan vize başvuruları tek türde olmayıp hangi tür vizenin talep edilmesi gerektiğini ise istekte bulunacak kişinin seyahat amacı belirler. Ülkenin kültürel ve tarihi değerlerini görmek isteyenler, Yunanistan Turistik Vize başvurusunda, ticari toplantı veya fuara katılacak olanların ise Yunanistan Ticari Vize için başvurmaları daha doğru olacaktır. 90 gününü aşmayan vizelere dâhil olan bu iki vize dışında da, kısa süreli vize kategorisine dâhil olan başka vize çeşitleri bulunur. Aile ziyareti için başvurabildiği Aile Ziyaret Vizesi, kültürel, sportif veya konferans gibi etkinliğe gidecekler ve kısa süreli bir eğitime katılacak kişilerden istenen vize türlerine göre vize talebinde bulunmaları istenir.

Uzun süreli vize ve kısa süreli vize olarak iki kısmada olmakta birlikte seyahat süresi 90 günü aşacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Yunanistan kısa süreli vize ise seyahat süresi 90 günden az olacak şahısların müracaatın Yunanistan vizesi içinde türlere ayrılmakta olup belirlemeniz gerekmektedir.

Yunanistan’ya gitmek için nedeniniz ;

 • Tatil amaçlı seyahat ise turistik vize başvurusu,
 • Ticari ya da fuar katılımı amacıyla gidecekseniz ticari vize başvurusu,
 • Aile veya arkadaş ziyaret ise Aile-Arkadaş ziyareti vize başvurusu,
 • Eğitim, kültürel ya da sportif etkinlik için ise Kültürel amaçlı vize başvurusu,
 • Transit geçişleriniz için transit vize başvurusu,

Yabancı uyruklu ikamet eden ve çalışma izni bulunan uyruklu kişiler Türkiye’den Yunanistan vize başvurusunu gerçekleştirebilmektedir. Tarafımızca, Yunanistan vize başvurusu gerçekleştirecek kişi ve kurumlara hizmet etmekte olup, İşlemlerinizde sizin uğraşacağınız randevu alma, evrakları düzenleme, dosyayı hazır hale getirme, başvuru formu doldurma, otel/uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası konularda yardımcı olarak sizlerin yükünü almaktayız.

Yunanistan Turistik Vizesi (Akraba, Arkadaş Ziyareti)
Aile-Akraba ziyaretleri için çok ziyaret edilen bir ülke olup Yunanistan’ya seyahat etmek istiyorsanız, yapılan başvuru olarak ‘Akraba ve Arkadaş ziyareti’ kapsamında vize başvuru yapılması gerekmektedir. Sizi davet eden yaşadığı şehir ’de ikamet eden kişi Belediye ’den davetiye için başvuru yapıp orijinal daveti size kısa zamanda ulaştırmasıdır. Davetiye Size ulaştıktan sonra dikkat etmeniz gereken sizin çalışma durumunuz ya da ‘Sponsor’ olarak evraklarınızın hazırlayacaksınız.

Yunanistan Turistik Vizesi (İşveren)
Yunanistan, Türkiye arasındaki yoğun iş ticaretin dolayı işverenler tarafından sık tercih edilen bir ülke olsa ’da işverenler bazen turistik amaçlı ziyaret etmek ister.

Yunanistan Turistik Vizesi (Çalışan)
Özel şirkette çalışansanız Yunanistan’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize başvurusunda bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir.

Yunanistan Turistik Vizesi (Kamu Çalışanı)
Kamu’da çalışan olarak Yunanistan’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, vize almak için bazı evraklar hazırlamanız gerekecektir. Kamu çalışanları, kâr amacı gütmeyen bir kurumda çalıştıklarından dolayı özel çalışan veya işverenler kadar evrak hazırlamak durumunda kalmamaktadır. Standart belgelerin dışında kurumdan istenilen belgeleri ibraz etmeniz gerekecektir.

Yunanistan Turistik Vizesi (Emekli)
Aile veya diğer turistik amaçlarla Yunanistan’ya seyahat edenler önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Yunanistan Turistik Vizesi (Çiftçi)
Mesleği çiftçiler olan kişiler vergi levhasıyla faaliyet göstermeyen pek çoğu tarım sigortasına bağlı olarak çiftçilik belgesi almak zorundadır. Çiftçilik işiyle uğraşıyorsanız, vize alabilmek belirli evrakları sunmanız gerekecektir.

Yunanistan Turistik Vizesi (Öğrenci)
Çalışma sektöründe aktif yer almadığı gibi ve maddi yeterlilikleri olmadığından öğrenciler eğitim görmeleri nedeniyle masraflarını karşılayacak bir sponsor ihtiyaç duyulur. Yunanistan turistik vizesini alabilmesi için bu sponsorları ise aile bireyleridir. Sponsor destekli turistik vize başvurularında, sponsor’un çalışma statüsüne göre talep edilen belgelerin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.

Yunanistan Turistik Vizesi (Ev Hanımları, Çalışmayan & İşsiz)
Seyahat etmek isteyen Ev hanımı, çalışmayanlar bir kurum ya da özel sektörde düzenli olmak şart değildir. Gerekli evrakları yerine getirdiğiniz takdirde işsiz olsanız dahi vize alabilirsiniz. En önemli konu ise seyahat edecek kişinin masraflarını karşılayacak aile bireyin size sponsor olma zorunluğudur. Yakınınız, çalışma durumuna bağlı olarak evraklarını hazırlayarak başvurunuz ve seyahatiniz için size destek olmaktadır. Çalışmayan bazı kişilerin yaşlarından dolayı vize alımında sıkıntılar yaşayabilir.

Yunanistan Ticari Vizesi (İşveren, Çalışan)
Ticari amaçla seyahat etmeyi planlayanlar, seyahat amacı olarak Yunanistan Konsolosluğu tarafından ‘ticari vize’ kapsamında değerlendirilebilmesi için bazı şartları gerekiyor. Bunların en önemlisi, başvuru yapanın mesleğiyle ilgili Yunanistan’daki bir firmayla görüşmeye yada bir fuara katılacak olmasıdır. Davet eden Yunanistan firmanın davetiyesi antetli kâğıda yazılmış, gidecek olan kişileri pasaport bilgileri ve imzalı ve kaşeli olmalıdır. Davetiye e-mail yoluyla da iletilebilir. Fuar için vize başvurusu yapanların İsimleri görünmesi ve fuar biletlerini ibraz etmeleri avantaj sağlayacaktır.

Yunanistan vizesi

Günübirlik Yunanistan Vizesi Alınabiliyor mu?

Türkiye’ye, özellikle de Ege Denizi’ne yakınlıkları sebebiyle Yunanistan’ın adaları için günübirlik seyahat fırsatı hep merak edilen konular arasında bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yunan Adaları giriş için geçerli pasaport (6) ay ve geçerli Schengen vizelerinin olması gerekir. Bunun dışında yeşil ve gri pasaportu olanlar geçerli olan pasaport ile vizesiz giriş yapabiliyor.

Yunanistan Limanda / Kapıda Vize Veriyor mu?

Ege denizine yakın adaları için geçerli olan uygulama ile Schengen vizesi olmayan yalnız adalara 15 günlük giriş izni veren tek giriş ve çıkışlı bir Yunanistan vizesi de bulunuyor. Samos, Rodos, Midilli, Kos, Meis ve Sakız Adaları’na gidilebilir. Giriş vizesi 4 iş gününde hazır olur ve daha az evrak hazırlanarak alınabilir. Bu evraklar ise geçerli pasaport, 2 adet biometrik fotoğraf, elektronik vize başvuru formdur. Seyahat amacınız bir günden fazla sürecekse konfirmasyonlu otel rezervasyonu formu, gidiş ve dönüş gemi bileti, başvuru sahibinin güncel banka hesap cüzdan fotokopisi ve ülkeye gidişte bekleme süresi hakkında yolcu beyanı evraklarıdır. Bu konuda daha detaylı bilgiye, buradan ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Vize Merkezi Başvuru Adımları

Schengen vizesiyle girilen Yunanistan’ya seyahat etmek için firmamızdan destek alarak başvuru konusunda hızlı şekilde yol alabilirsiniz.
Yunanistan vize işlemlerinizde firmamız ile yapacağınızda izleyeceğiniz adımlar bulunmaktadır.

 • Telefon yada ofise gelerek iletişime geçip vize sürecini başlatabilirsiniz. Size sorular yöneltecek ve yanıtlarınız doğrultusunda gerekli evrak bilgilerini printer çıktısı yada mail ortamında gönderilir.
 • Gönderilen evrak listesini eksiksiz tamamlamalısınız ve dosyanızı hazırlamış olursunuz.
 • Sizden istenen tüm evrakları hazırlayarak dosya haline getirdikten sonra şahsen ofislerimize gelerek ya da kargoyla firmamıza ulaştırabilirsiniz.
 • Yunanistan vize başvurusu için hazırladığınız dosya firmamıza ulaştıktan ve tarafımızca incelendikten sonra varsa eksik ve hatalı evraklarınızın bilgisi sizinle paylaşılacaktır.
 • 25 Eylül 2014’ten itibaren Schengen vize başvurusu yapacakların biometrik bilgilerinin ve parmak izlerinin kaydı zorunlu hale gelmiştir. Bu tarihten sonra herhangi bir Schengen ülkesine biometrik ve parmak izi bilgilerini kaydettirmemiş yada ilk defa vize alacak başvuru sahiplerini bu bilgileri vermek üzere başvuru merkezine temsilcilerimiz davet edecektir. Bu verilerin beyanı sürecinde başvuru sahibine eşlik ederek başvurunun sorunsuz gerçekleşmesini sağlayacaktır. 25 Eylül 2014 sonrasında Schengen vizesi alanların bilgileri 2017 yılından önceki verilen parmak izi olduğundan başvuru merkezine parmak izi beyanı için gelmeleri gerekmektedir. 2017 yılından sonra verilen parmak izi başvuru sahipleri parmak izi için gelmesine gerek yoktur.
 • Biometrik bilgilerini veren ve vermesine gerek olmayan tüm başvuru sahiplerinin vize işlem süreçleri firmamızın kontrolündedir. Yunanistan vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süresinin 4 iş günü arasında olacağı öngörülebilir. Bu süreç konsolosluğun ek belge talep etmesi ve konsolosluk resmi tatil günlerine göre değişebilir. Tüm vize işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru sahipleri pasaportlarını ofisimize şahsen gelerek ya da verdikleri adresten kargo yoluyla teslim alabilmektedir.

Yunanistan Vize Randevusu

Yunanistan vizesi almak isteyen şahıslar randevu alması gerekmektedir. Bazı istisnai durumlar dışında Başvuru Merkezi vize randevusu olmayan şahısların kabul etmemektedir. Konsolosluğa yapılan müracaatların durumuna göre değişiklik olup seyahatin yoğun olduğu bayram, sömestr, yaz dönemlerinde ileri tarihe randevu verileceğinden dolayı seyahat tarihinden en az 1 ay veya en fazla 6 ay önce müracaat etmelisiniz.

Randevu şahsa özel olup belirtilen gün ve saatle olmak zorunla birlikte başvuru merkezinde olunmazsa tekrar Yunanistan vizesi için yeni bir randevu oluşturması gerekmektedir. Firmamız ile oluşturacağınız Yunanistan vize randevusu sizin seyahat tarihinize göre, vize başvuru merkezinin ilk müsait günü ve saatinde oluşturulmaktadır. Alınan randevu sizin tarafınızdan teyit edilir; belirtilen gün ve saatte yetkili arkadaşlarımızla birlikte Yunanistan vize başvurunuz sorunsuz şekilde gerçekleştirilir

Yunanistan Vize Başvurusu 2020

Yunanistan için bir vize başvurusunda bulunurken ilk husus, seyahatin hangi nedenden kaynaklı yapılacağı ile ilgilidir. Bu karar verildikten sonra ilgili vize için müracaat süreci başlatılır. Zira gezinin ticari ya da tatil amaçlı olması, hazırlanması gereken belgeleri de belirler. Bunun için size uygun olan Yunanistan vize başvurusu 2020 yılı güncel evrak listesini hazırlar printer çıktısı veya size mail olarak firmamız iletmektedir.

Kişisel hazırlaması gereken belgelerin yanı sıra statünüze göre iş yerinizden temin edeceğiniz belgelerle beraber gelirinizi gösteren belgeleri hazırlayarak tarafımıza ulaştırmanız gereklidir. Ulaştırdığınız belgeleri ayrı ayrı inceleyerek dosyanızı hazırlanır. Randevu gününüz onayınız’dan geçtikten sonra vize başvurusu belirtilen gün ve saatte Yunanistan vize müracaat merkezine yapılır.

Vize müracaatta dikkat edilmesi gereken etken biri de bölge ayrımı bulunmaktadır. İkamet ettiğiniz yere bağlı konsolosluk bölgesindeki başvuru merkezine müracaat ederken randevu kâğıdını ibraz etmeniz ve  ibraz edilmeyen başvuru alınmayacaktır. Eksik ya da hatalı evraklarla yapılan başvurular sizler için sorun oluşturabilmektedir. Başvurunuz eksik evrakla kabul edilebilir ve bunun sonucunda vizeniz reddedilebilir; hatalı evraklarla yapılan müracaatınız ise geri çevrilebilir.

Türkiye’de yetki alanı dahilindeki iller;
Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak

Yunanistan Vize Başvuru Formu

Vizelerinin türüne göre hazırlanması ve doldurulması gereken bazı temel evrakları vardır. Pasaport, biometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, seyahat sigortası ve başvuru formu bu evraklar arasında bulunmaktadır.

Başvuru formu size ait bilgilerin online olarak doldurulan bir formdur. Tüm Schengen ülkeleri için standart bir şekli olan vize formu, ülkenin kendi dilinde hazırlanır ancak üzerinde Türkçe açıklamalar da bulmaktadır. Başvuru formundaki yazılar, büyük harflerle yazılır. Başvuru formunda yazılan bilgiler ile sunulacak belgelerde yazan bilgilerin birbirine paralel olması ve birbirini desteklemesi gereklidir. Aksi durumda, bilgilerde ve belgelerde tutarsızlık oluşur. Bu da, vize başvurusunun ret edilmesine sebep olur. Kişisel bilgilerden çalışma durumuna kadar, vize talep sebebinden, varsa davet eden kuruma kadar birçok bilginin bulduğu form resmi bir belge niteliği taşır. Başvuru sahibi, attığı imza ile yazdıklarını ve verdiği bilgileri onaylamış olur. Ayrıca form üzerinde, fotoğraf kısmına eklenecek olan resmin de talep edilen standartlarda olması gerekir. Size ait bilgilerin kusursuz ve Yunanistan Konsolosluğu’nun istediği biçimde doldurulması gereklidir. Online Formu bitip çıktı alınıp üzerinden herhangi bir karalama, oynama yapılmaması gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak dilerseniz Yunanistan vize başvuru formu tarafımızca makul ve eksikliksiz biçimde hazırlanır.

Yunanistan Vize Ücreti 2020

Yunanistan Konsolosluğuna ödenmesi gereken vize başvuru harcı talep edilen vize türü ve başvuru sahibinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Bu ücret Schengen üye ülkelerin belli bir ücrete tabii içerisinde olup konsolosluk vize harcı, başvuru merkezi ücreti, seyahat sağlık sigortası, firmamızın danışmalık olarak alınan yer almaktadır.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Schengen vizesi başvuru için gerekli tüm belgeleri kusursuz hazırlandıktan ve başvuru merkezindeki randevuya gidilerek biyometrik veri kaydı yapılır sonra başvuru dosyası son halini almaktadır. Dosyanın başvuru merkezinden sonra Yunanistan Konsolosluğu’na teslim edilme aşamasından sonra vize kabul ya da ret kararı tamamıyla konsolosluğa aittir.

Dosya prosedüre alındıktan sonra vizenin çıkma süresi ortalama 4 ila 6 iş günü olacaktır. İşlem süreleri konsolosluğun iş yoğunluğuna, ek evrak veya evrak değişikliği taleplerine, resmi tatil günlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurularının kaç gün sonra sonuçlanacağı değişkenlik gösterebileceği için herhangi bir gecikmenin ve aksamanın yaşanmaması adına vize müracaatlarınız seyahat tarihinizden en az 1 ay öncesinde yapmanızı önermekteyiz.

Firmamız Yunanistan vize başvuru sırasında ve vize sonuçlanma aşamasında bütün süreci sizinle beraber takip etmekte; bu süreci en kolay ve hızlı biçimde geçirmenize yardımcı olmaktadır. Bununla beraber vize prosedür ve sonuçlanma süreleri konsolosluğun inisiyatifinde olup, firmamızın süreç ilgili herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Yunanistan Vize Reddi

Yunanistan Vize Reddi Nedenleri
Yapılan vize müracaatlarında vizelerin olumlu olduğu gibi vize olumsuz ile de sonuçlanabilmektedir. Reddedilmesinin birçok sebebi olabilir.

 • Seyahat amacının net olarak belirtilmemesi,
 • Seyahat masraflarını karşılanacağını kanıtlayan evrakların (Gelir belgesi, banka hesabı vb.) yetersiz ya da eksik olması,
 • Seyahat  eden kişinin tatil bitiminde kendi ülkesine döneceğine dair yeterli ve ikna edici kanıt sunulamaması,
 • Seyahat planlamasının inandırıcı bulunmaması,
 • Uçak bileti, otel rezervasyon bilgilerin sistemde görünmemesi gibi

Yukarıdaki nedenler bunların en başında gelmektedir. Vize başvurusu yapılırken tüm bu maddelere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Yunanistan Konsolosluğu tarafınıza ret kararını ve nedenlerini açıklayan bir form gönderilir. Bu formda belirtilen nedenleri inceleyip gerekli düzeltmeleri yaparak tekrar müracaat yapabilirsiniz. Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır ve ret kararı çıkarsa ücret iadesi yapılamamaktadır.

Yunanistan Vizesi Ret İtirazı Nasıl Yapılır?

Ret kararı ile sonuçlanan Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye vatandaşları ret kararına temyize gitme ve itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz ilgili konsolosluklara şahsen gidilerek ret kararı hakkında bir dilekçe ya da mail yoluyla yapılabilmektedir. Konu hakkında yazacağınız itiraz dilekçesinde ya da mailinde Yunanistan’ya neden seyahat etmek istediğinizle ilgili detaylı bir iyi niyet mektubu yazmanız çok önemlidir. Bu mektupta mesleki durumunuzu anlatmanız da etkili olacaktır. İtirazınızı mail yoluyla gerçekleştirmeyi tercih ederseniz seyahat hakkında evrakları eklemeniz ve bilgi vermeniz doğru olacaktır.

Reddi almanız durumunda itiraz işlemleri ve yeniden başvuru yapmak için firmamızca tekrar ilerlemeniz vizenizin olumlu sonuçlanması açısından daha avantajlı olacaktır. Eksiklerin belirlenmesi; seyahat amacına uygun, doğru ve hatasız evraklarla başvuru yapılması, hızlı ve kolay randevu alma konularında firmamızla iletişime geçebilir ve danışmanlık alabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi için Gerekli Evraklar

STANDART EVRAKLAR (HER BAŞVURU İÇİN OLMASI SORUNLU EVRAKLAR)

TURİSTİK GİDECEKLER İÇİN BANKA DÖKÜMÜ

 • Şirket çalışanı ise şahsi banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)
 • Şirket sabihi ise şahsi yada şirket banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

TİCARİ GİDECEKLER İÇİN EVRAKLAR

 • Şirket Davetiyesi (Firma yetkilisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış olacak)
 • Şirketin Banka hesap hareketleri dökümü (Son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan, kaşe ve imza)

AILE ZIYARETINE GIDECEKLER IÇIN EVRAKLAR

 • Belediye Onaylı Davetiye
 • 3 Aylık Maaş dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa)
 • Şahşi Banka hesap hareketleri dökümü (Davet eden kişi masrafları karşılıyorsa son 3 aylık, Güncel tarihli ve bakiyesi bulunan)

ŞİRKET SAHİBİ VE FİRMA ORTAKLARI İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Tescil Bağ-kur Dökümü (E-Devletten alabilirsiniz)

ŞİRKET ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Faaliyet belgesi (Orjinal yada E-imzalı olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Ticaret sicil gazetesi
 • SSK İşe giriş bildirgesi
 • SGK Tescil Hizmet dökümü (E-Devlet üzerinden alınıp barkodlu olacak)
 • Maaş Bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)

SERBEST MESLEK SAHİPLERİ İÇİN

 • Şirket antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı, konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Oda sicil kaydı (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Tescil Barkodlu Bağ-kur dökümü (E-Devlet alabilirsiniz)

AVUKATLAR İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi
 • Baro’dan belge (Orijinal olacak)
 • Vergi levhası (Son dönem)
 • İmza sirküleri (Güncel tarihli)
 • Avukatlık Kimliği (Fotokopisi)

ÇİFTÇİLER İÇİN

KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN

 • Bağlı bulunduğu makamdan onaylı görev ve izin yazısı
 • Resmi kurum görev kimlik kartı fotokopisi (Önlü arkalı)
 • Maaş bordrosu (Son 3 ay, imza ve kaşelenmiş olacak)
 • Bağkur dökümü (Var ise E-Devlet üzerinden alınabilir)

EMEKLİLER İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Emekli cüzdanı veya Emekli yazısı (Emekli olduğu kurumdan)
 • Maaş dökümü (Emekli maaşı alınan bankadan, son 3 aylık güncel bakiye ve kaşe imza)

EV HANIMLARI İÇİN

 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçesi
 • Evlilik Cüzdan (Varsa 2-3 sayfasının fotokopisi)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.

ÖĞRENCİ VE ÇOCUKLAR İÇİN

 • Öğrenci Belgesi (Fotokopisi)
 • 18 yaşından küçük ise, anne ve babadan seyahat izni için noter tasdikli muvaffakatname (Orijinal ve yeni tarihli olup)
  Not: Masrafları kim karşılıyorsa evrakları ona göre hazırlanması gerekir.

Yunanistan Vizesi için Hatırlatmalar

 • Başvurular 6 ay sonrasına başvuru yapılmaya başlandı.
 • Yapılan Başvurular randevu gününden itibaren 15 günlük bir süreçten sonra başlar.
 • 2014 Eylül ayında başlayan Parmak izi vermeler 5 yıl doldurulduğu için tekrar parmak izi verme zorunluğu vardır. Sonraki yıllarda tekrar parmak izi verse dahi yeniden vermek zorundadır.