Sıkça Sorulan Sorular

Schengen Vizesi ne demekir?

Schengen, Avrupa Birliği ile bağlantılı olmasına karşın aynı Euro gibi bağımsız bir oluşumdur. İngiltere, İrlanda, Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeler her ne kadar Avrupa Birliği’ne üye olsalar da, Schengen’e tabi değillerdir. Bunun yanında Norveç ve İzlanda ülkeleri AB üyesi olmamasına karşın anlaşmaya dahildir.

Schengen Vizesi için gereken belgeler nedir?

Bu belgeler, seyahat nedeninize ve iş durumunuza bağlı olarak değişmektedir. Ülkeler bölümüne gelip açılan kısımdan istediğiniz ülke linkten gerekli evrakları inceleyebilirsiniz.

Schengen vizesi için ne zaman başvuru yapmam gerekiyor ve Bir vize başvurusu kaç gün içinde sonuçlanıyor?

Gideceğiniz tarih belli ise 3 ay öncesinden başlayıp en geç 15 gün önceden başvurmanız sizin açınızdan yeterlidir. Bu, ülkelere ve sezona göre değişiklik gösteren bir şeydir. Konsoloslukların ya da acentaların durumuna göre değişebilir. Schengen vizesi için tüm ülkelerin 90 gün boyunca vizeyi bekletme hakkı vardır ancak çok özel durumlar dışında en kısa sürelerde tamamlanır.

Birçok ülkeye gideceğim, hangi ülkenin Schengen vizesine başvurmam gerekiyor?

En çok hangi ülkede kalacaksanız o ülkenin vizesine başvurmanız temel kuraldır. Ancak kolayca vize alabileceğinizi düşündüğünüz ülkenin schengen vizesine de başvurabilirsiniz.

Bir ülkeden alınan Schengen vizesi diğer bir Schengen ülkesinde geçer mi?

Elbette geçerlidir. Fakat vizeyi giriş hakkınızın olduğu ilk ülkede kullanmadıysanız, giriş yaptığınız ülkenin sınır polisi size sorular sorabilir. İlk giriş hakkınızın olduğu ülkeye de gideceğinizi söylemeniz ya da ispatlamanız istenebilir. Net ve anlaşılır bir açıklama yaparsanız sorun çıkmaz.

Her Schengen ülkesine geçişte vize kontrol ediliyor mu?

Edilmez. Schengen ülkelerine bir kez girdikten sonra çıktığınız ana kadar vize kontrolü yapılmaz. Yalnızca havayou geçişlerinde güvenlik amacıyla kontrol edilebilir.

Biyometrik fotoğraf nedir?

Belirlenmiş ebatlarda, bir insanın tam karşısından çekilen fotoğraftır. Bazı ülkelerin istedikleri ölçü farklı olabilir. Nereye gidilecekse, o ülkenin istek ve koşuluna göre çektirilmelidir.

Vize üzerinde yazan tek giriş ne anlama gelir?

Vizenizin olduğu ülkeye yalnızca bir defa girebilme hakkınız var demektir. İkinci defa, vizeniz olsa bile, giremezsiniz.

Vize üzerinde yazan çift giriş ne anlama gelir?

Vizenizin verildiği ülkeye bir kez giriş gerçekleştirdikten sonra, geçerli olduğu süre boyunca ikinci kez de vize almadan girebiliyor olma hakkınız demektedir. Fakat ikinci kez çıkış yaptıktan sonra tekrar giremezsiniz.

Multi giriş ne anlama geliyor?

Bir ülkeye girmeniz için verilen çoklu giriş/çıkış hakkıdır. Vizenizin geçerli olduğu süre içerisinde tekrar vizeye başvurmadan o ülkeye giriş/çıkış yapabilme hakkıdır.

90 günlük vize süresi neyi ifade ediyor?

Vizenizin olduğu ülke ya da bölgede sadece 90 gün kalabilirsiniz demektir. 1 yıllık yada en fazla verilen 5 yıllık vizelerde 6 ayda bir 90 gün kalabilirsiniz. Ancak 6 ayda 90 günü kullanırsanız 6 ay boyunca beklemek zorunda olduğunuzda dikkat etmeniz gerekiyor.

Vizeye başvurulduğunda bankada olması gereken para miktarı nedir?

Hesabınızda ne kadar çok bakiye olursa vize başvurunuz için o kadar iyi olacaktır. Hesabınızda en 5000 TL olması vizeye red alınmaması açısından yeterli olacaktır.

Schengen başvurusuna red geldikten ne kadar süre sonra tekrar başvuruda bulunabilirim?

Dilediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Eksiklerinizi giderip aynı gün içinde bile başvuru yapabilirsiniz.

Vizeyi almadan uçak ve otel bileti alırsam sorun olur mu?

Vizeyi almadan hiçbir zaman önermiyoruz. Red durumunda aldığınız otel ve uçak biletlerinizi gidemediğiniz için yanabilir o yönden başvuru yapmadan almamanızı tavsiye ederiz.

Pasaportta görünen red damgası sorun olur mu?

Sorun olabilir ancak çok riskli bir durum oluşturmaz. Ne zaman ve hangi sebeple reddedildiğinizi açıklarsanız sıkıntı olmaz. Sadece gelebilecek sorulara hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Vizemin olması o ülkeye kesin girebileceğim anlamına gelir mi?

Her an her sorunla karşılaşabilme ihtimaliniz yüksek ama prosedür olarak girebilirsiniz.

Bir ülkeye her giriş ve çıkış işleminde pasaporta kaşe vurulması zorunlu mudur?

Evet, zorunludur. Bulunduğunuz ülkeden giriş ve çıkışta çoğunlukla kaşe vurulur. Ancak Türk pasaport polislerine vurmamalarını söylerseniz bunun için hakkınız bulunuyor. (Avrupalı Türklerin, kısa tatillerinde yardımcı olmak için yapılmış bir istisna) Ancak Lübnan – İsrail; İran – ABD gibi karşılıklı giriş yasağı kararı olan yerler hem kaşe vuruyor, hem de kaşeniz varsa ülkeye almıyor.

Tatil bitmeden vize süresi biterse ne olur?

Yerel resmi makamlardan vizenizin geçerlilik süresini uzatabilirsiniz. Ya da bir sonraki vize başvurunuz için olumsuz olmasını göze alıp ülkeden çıkışta cezasını ödeyebilir, 2 günlük hapis cezası alabilirsiniz.

İngiltere vizesi hangi ülkeleri kapsıyor?

Vizenin tam ismi, Birleşik Krallık vizesidir. Kapsadığı ülkeler; İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dır. Ayrıca adalar üzerinden giriş çıkış yapmak koşuluyla İrlanda’ya da aynı vizeyle gidebilirsiniz.

Kapıda vize ne anlama geliyor?

Gideceğiniz ülkenin vize uygulamıyor olduğunu gösteren bir cümledir. Kapıda, önceden belirlenmiş bir ücret karşılığında giriş izni alınması anlamına gelir.

Dubai’ye vize varmı, Yaş sınırı nedir.?

Evet Dubai’ye vize vardır. Başvuru sürecinden itibaren 48 saat sonra çıkar. Bayanlar”da 25 yaşın altında, Bay’da ise 20 yaşın altında tek başına seyahat edemez. Sadece 1.derece aile bireylerinden biriyle (anne veya baba) seyahat edebilir.

Amerika vizesi kolay alınır mı?

Amerika vizesi almak herkesi korkutan bir durumdur. Aslında çok kolay alınan bir vize başvurusudur. ABD vizesi, diğer vizelere göre daha sistematik ve kesindir. Çok nadiren olumsuzluklar yaşansa da genellikle sorunsuz verilir.

ABD genelde 10 yıllık mı vize verir?

Vizenizi başvurduğunuz dönemdeki toplumsal olaylara göre değişiyor. 11 Eylül sonrasında bir süre kısıtlansa da tekrardan 10 yıl verilmeye başlanmış.

Sarı Humma Aşısı nedir?

Sarıhumma virüsü ile enfekte sivrisineklerin ısırması sonucu bulaşan, akut, viral kanamalı bir hastalıktır. Afrikanın bir çok ülkesinde geçerli olan bu aşı sizin hastalığa yakalamamak için yapılan bir önlem olup bu konuda taviz verilmeyen bir durumdur. Afrika seyahatlerinizde bu aşıyı olduğunuz dair belgeyi göstermek zorundasınız.